British Results 19/20.12.98.

British Results 19/20.12.98.

Post by John Willia » Mon, 21 Dec 1998 04:00:00

Allied Dunbar Premiership Two.
-----------------------------

Blackheath      24      Fylde           17
Bristol         36      Waterloo         8
London W        11      Rugby            7
Orrell          21      Exeter          23
Rotherham       29      Worcester       19

                 P   W   D   L    F    A   Pts
Bristol         13  11   0   2   398  182   22
Worcester       13  11   0   2   324  186   20
Rotherham       12   8   0   4   281  148   16
Coventry        12   8   0   4   320  217   16
Lon Welsh       13   8   0   5   308  298   16
Waterloo        13   8   0   5   236  252   16
Exeter          13   7   1   5   288  306   15
Leeds           12   6   0   6   263  167   12
Orrell          13   6   0   7   266  192   12
Rugby           13   6   0   7   209  258   12
Moseley         12   4   0   8   223  287    8
Wakefield       12   2   0  10   216  365    4
Fylde           12   1   1  10   165  387    3
Blackheath      13   1   0  12   148  400    2

Jewson National League One
Camberley       28      Birmingham      14
Henley          18      Rosslyn Pk      15
Lydney          10      Otley            3
Manchester      27      Harrogate        0
Morley          14      Reading         17
Nottingham       P      Liverpool        P
Wharfedale      23      Newbury         10

                 P   W   D   L    F    A   Pts
Manchester      14  12   0   2   410  201   24
Henley          14  12   0   2   343  165   24
Otley           14   9   0   5   262  212   18
Reading         14   8   0   6   315  285   16
Lydney          14   8   0   6   273  256   16
Camberley       14   7   1   6   298  354   15
Rosslyn Pk      13   7   0   6   281  217   14
Birmingham      14   6   0   8   281  260   12
Wharfedale      14   6   0   8   232  233   12
Newbury         14   6   0   8   221  236   12
Nottingham      13   5   0   8   245  252   10
Harrogate       14   4   1   9   160  254    9
Morley          13   4   0   9   205  313    8
Lvrpool SH      13   1   0  12   155  443    2

Jewson National League Two: North
Hinckley         9      Preston G       20
Kendal           7      Stourbridge     20
Lichfield        7      Nuneaton        25
Sandal          47      Winnington P    17
Sedgley Pk      24      Walsall         11
Sheffield       16      Aspatria        13
Whitchurch      19      New Brighton    26

Jewson National League Two: South
Bracknell       24      Plymouth        13
Havant          13      Cheltenham      21
Met Police      18      Bridgwater      18
Norwich          7      Esher           23
Redruth         22      Barking         18
Tabard          24      Clifton         24
Weston S M       5      N Walsham       13

SWALEC Cup Fourth round: Group A: Dinas Powys 5 Pontypool Utd 16; Ebbw
Vale 73 Treherbert 15. Group B: CrossKeys P Dunvant P; Glynneath 10
Trimsaran 25. Group C: Bridgend 29 Treorchy 24; Talywain 9 Nantymoel
14. Group D: Beddau 0 Whitland 35; Pontypool 64 Rhigos 6. Group E:
Penygraig 10 Rhymney 8; Wrexham 15 Neath 46. Group F: Monmouth 11
Llanhilleth 20; Ystradgynlais 33 Vardre 20. Group G: Llanharan 19
Newport 25; Risca 8 Swansea 57. Group H: Heol-Y-Cyw 10 Tondu 27;
Hirwaun 19 Kidwelly 9. Group I: Cwmavon P Bedwas P; Narberth 11
Caerphilly 25. Group J: Abercwmboi 5 Maesteg 29; Betws 3 Blackwood 17.
Group K: Blaengarw 10 Ynysybwl 10; Pontyclun 0 Llanelli 80. Group L:
Cardiff P Llandovery P; Pencoed 11 Abertillery 25. Group M:
Cwmllynfell 13 Taffs Well 7; Pontypridd 71 Aberavon 15. Group N:
Builth Wells 5 Rumney 26; Tredegar 20 Merthyr 16. Group O: Aberavon 49
Carmarthen Quins 22; Ystrad Rhondda 19 South Wales Police 13. Group P:
Bonymaen 51 Newbridge 12; Oakdale 7 UWIC (Cardiff Inst) 12.

Tennent's Velvet Premiership
First division
Boroughmuir     33      Glasgow H       18
Hawick          25      Jed-Forest      21
Heriots F P     32      Watsonians      19
Stirling C      10      Currie          18
W Scotland      24      Melrose          0

                 P   W   D   L    F    A   Pts
Heriots FP      12  10   0   2   427  220   49
Melrose         12   8   0   4   332  199   40
Glasgow H       11   8   0   3   279  182   37
Currie          10   8   0   2   245  187   35
Hawick          11   6   0   5   210  240   28
Jed-Forest      11   4   2   5   221  268   21
Boroughmr       11   3   0   8   242  291   18
Watsonians      11   3   1   7   239  307   18
W Scotland      11   3   0   8   186  283   16
Stirling C      10   0   1   9   154  358    4

Second division
Aberdeen        21      Edinburgh A     13
Biggar          14      Dundee HSFP     10
Gala            34      Selkirk          3
Kelso           20      Kilmarnock      19
Musselburgh     16      Kirkcaldy       26

Third division
Ayr              P      Preston L        P
E Kilbride       9      Peebles         13
Glenrothes       6      Gordonians      47
Grangemouth     14      Glasgow Sth     8
Stew M F.P      15      Berwick 18

Minor
NORTH: First division: Broughton Park 26 Bridlington 12; Doncaster 22
Blaydon 3; Hull Ionians 22 Macclesfield 13; Northern 36 Widnes 0;
Tynedale 14 Middlesbrough 7; Wigton 18 Stockton 0. Second division:
Bradford & Bingley 50 Alnwick 12; Huddersfield 35 Percy Park 18;
Morpeth 13 Driffield 10; Vale of Lune 6 Chester 7; West Park Bramhope
16 Lymm 10; York 30 Blackburn 34. Second division (West): Fleetwood 10
Altrincham Kersal 17.

MIDLANDS: First division: Hereford 49 Wolverhampton 8; Stoke-on-Trent
12 Scunthorpe 41. Second division: Longton 21 Ampthill 6. Second
division (West): Berkswell & Balsall 10 Erdington 6. East
Midlands/Leicestershire: Daventry 5 Northampton Casuals 17; Oakham 7
Loughborough Students 32; Rushden & Higham 34 Bedford Queens 9;
Wigston 63 Bedford Swifts 5. North Midlands: Bridgnorth 40 Five Ways
OE 6; Bromyard 0 Droitwich 81; Ledbury 26 Bishops Castle 10; Redditch
13 Upton-on-Severn 17; Tenbury 17 Birchfield 8; Yardley & Dist 29 Old
Griffinians 10.

SOUTH WEST: First division: Gloucester OB 31 Salisbury 20; Keynsham 31
Stroud 17; Maidenhead 32 Berry Hill 17; Old Patesians 23 Launceston
27; Penzance/Newlyn 18 Barnstaple 12; Torquay Athletic 0 Matson 55.
Second division: Camborne 11 Dings Crusaders 10; St Austell 10
Clevedon 17; Tiverton 65 Penryn 0. East: Bournemouth 44 Slough 3;
Chinnor 30 Abbey 16; Dorchester 41 Aylesbury 14; High Wycombe 0
Swanage & Wareham 35; Stow-on-the-Wold 5 Marlow 30; Wimborne 26
Amersham & Chiltern 25.

LONDON & SOUTH EAST: Second division (North): Cambridge 36 Old
Albanians 0. Third division: South West: O Reigatian 0 Andover 36.
South East: Chichester 18 Eastbourne 25; Heathfield & Waldron 15 East
Grinstead 27. Hertfordshire/Middlesex: Wembley 0 O Abbotstonians 69.
Sussex: Chichester Inst 34 Shoreham 10; Hellingly 26 Pulborough 12.
Hampshire: Hants Police 5 Hamble 6. Surrey: Shirley Wanderers 26
London Cornish 10. Essex Senior Cup, first round: Canvey Island 21
Maldon 9; Chelmsford 5 Basildon 5 (away team goes through); Upminster
35 Ilford Wanderers 0.

All the best

John Williams.