USFA Under-19 Team (Demo) Nationals Results

USFA Under-19 Team (Demo) Nationals Results

Post by AMcBa » Wed, 28 Jun 1995 04:00:00

Please note: These results should also be available on the USFA Home Page:

http://www.infi.net/~dsapery

Under-19 Demonstration Team Men's Epee
 1.  TWIN CITITES FENCING CLUB, Minnesota Division
     Aaron Olson, Jesse Ormans, Scott Rostal
       Defeats Fencing Academy of Philadelphia, 45-37

 2.  FENCING ACADEMY OF PHILADELPHIA, Philadelphia Division
     Lawrence O'Toole, Matthew Rosen, Shaye Whitmer

 3.  LONE STAR FENCING CLUB, North Texas Division
     Lucas Da Silva, Peter Lowry, Ryan Shams, Beck Weathers
       Defeats Escrime du Lac, 45-32

 4.  ESCRIME DU LAC, Indiana Division
     Brian Casas, Nick Filley, John Fisher

 5.  Masters Fencing Academy, New Jersey Division
 6.  Louisville Fencing Academy, Kentucky Division
 7.  Salle Auriol, Oregon Division
 8.  Alcazar Fencing Club, Northern Ohio Division
 9.  Ragnarok, Georgia Division
10.  Regis High School Fencing Club, Colorado Division

Under-19 Demonstration Team Men's Foil
 1.  METROPOLIS FENCING, Metro NY Division
     Peter Devine, Sam Kim, Reinhold Longenbach, Peter Rosen
       Defeats Boston Fencing Club, 45-24

 2.  BOSTON FENCING CLUB, New England Division
     Tim Chang, Nat Letowt, Davis Merritt

 3.  ATLANTA FENCERS, Georgia Division
     Greg Basaraba, Clay Deveny, Rad Hallman
       Defeats Escrime du Lac, 45-42

 4.  ESCRIME DU LAC, Indiana Division
     Stephane Auriol, Joe Fisher, Charles Hayes

 5.  Fencers Club, Metro NY Division
 6.  Michigan Division Composite
 7.  Alcazar Fencing Club, Northern Ohio Division
 8.  Pine-Richland High School, Western PA Division
 9.  Ragnarok, Georgia Division

Under-19 Demonstration Team Men's Sabre
 1.  NEW YORK ATHLETIC CLUB, Metro NY Division
     Mohamed Kabil, David LaValle, Luke LaValle
       Defeats Masters Fencing Academy, 45-26

 2.  MASTERS FENCING ACADEMY, New Jersey Division
     Jeff Collela, Paul Palestis, Max Pekarev

 3.  FOX VALLEY FENCING CLUB, Illinois Division
     Richard Gold, Joseph Hoover, Guy Loftin, Robert Owens
       Defeats Nellya Fencers, 45-43

 4.  NELLYA FENCERS, Georgia Division
     Robert Crane, Colin Parker, Michael Stahlhut, Michael Takagi

 5.  Central/CSCA Fencing Club, Kansas Division
 6.  Charles River Fencing Club, New England Division
 7.  Escrime du Lac, Indiana Division
 8.  Philadelphia Division Composite

Under-19 Demonstration Team Women's Epee
 1.  NORTHERN COLORADO FENCERS, Colorado Division
     Christie Beckert, Wendy Hall, Nelia Mann, Kate Rudkin
       Defeats Rochester FC, 45-29

 2.  ROCHESTER FENCING CENTRE, Western NY Division
     Jessica Burke, Susan Jennings, Iris Zimmermann

 3.  FENCERS CLUB, Metro NY Division
     Anya Brodsky, Kari Coley, Katie Cavan
       Defeats Alcazar Fencing Club, 45-31

 4.  ALCAZAR FENCING CLUB, Northern Ohio Division
     Andrea Ament, Lindsay Campbell, Anne Coburn

 5.  Louisville Fencing Center, Kentucky Division
 6.  New Jersey Division Composite

Under-19 Demonstration Team Women's Foil
 1.  NORTHERN COLORADO FENCERS, Colorado Division
     Nelia Mann, Kate Rudkin, Elspeth Wilson
       Defeats Masters Fencing Academy, 45-20

 2.  MASTERS FENCING ACADEMY, New Jersey Division
     Gina De Ieso, Pam Fraoli, Kim Roberts

 3.  LOUISVILLE FENCING CENTRE, Kentucky Division
     Carmen Castillo, Kate Delahanty, Sarah Hunker, Gaelyn Park

 4.  ALCAZAR FENCING CLUB, Northern Ohio Division
     Andrea Ament, Lindsay Campbell, Anne Coburn
       Withdrew due to an injury to one of the fencers.

Ann McBain Ezzell
USFA Secretary (the elected kind; not the work-in-the-office kind)