Columbus OH E & Under Results

Columbus OH E & Under Results

Post by DPBli » Fri, 15 Dec 1995 04:00:00


Columbus Ohio USFA "E and Under Tournament", Dec 9-10, 1995 Results

Men's Foil
 1   Andy Tulleners     Columbus OH     Salle Aramis
 2   Terry Amrine       Columbus OH     Salle Aramis
 3   Brett Barton       Columbus OH     Salle Simonian
 4   Paul Vogeler       Columbus OH     Salle Simonian
 5   Scott Tulleners    Columbus OH     Salle Aramis
 6   Adam Richter       Western PA      En Garde
 7   Maciej Kedzierski  Columbus OH     Buckeye Fencing Club
 8   John Gosling       Michigan        Ann Arbor Dueling Society
 9   Michael Klapper    Columbus OH     Salle Simonian
10   Michael Opferman   Western PA      Indianna Univ. of Pennslyvania
11   Doug Fulton        Western PA      Indianna Univ. of Pennslyvania
12   Ken Hoelscher      Southwest OH    Salle Shannara
13   Dean Lin           Michigan        Ann Arbor Dueling Society
14   Chris Snyder       Columbus OH     Salle Simonian
15   Dan Wilker         Southwest OH    Salle Shannara
16   Christopher Testa  Columbus OH     Salle Simonian
17   Tom Lavy           Michigan        Ann Arbor Dueling Society
18   Jeff Conway        Southwest OH    Xavier Fencing
19   Mathew Smith       Columbus OH     Salle Aramis
20   Tom Smith          Columbus OH     Salle Aramis
21   Joel Kimball       Southwest OH    Salle Shannara
22   Scott Brewer       Columbus OH     Salle Aramis
23   Robert Adams       Kentucky        Univ of Kentucky Fencing Club
24   Samuel Lillard     Columbus OH     Salle Aramis
25   Lewis Linzell      Columbus OH     Salle Aramis
26   Mike Rappuport     Michigan        Ann Arbor Dueling Society
27   Anthony Lung       Columbus OH     Salle Aramis
28   Terry Krueger      Michigan        Ann Arbor Dueling Society
29   Trent Engbers      Southwest OH    Xavier Fencing
30   Eric Weber         Southwest OH    Xavier Fencing

Women's Foil
 1   Brooke Barton      Columbus OH     Salle Simonian
 2   Susan Moss         Columbus OH     Unattached
 3   Linda Huff         Michigan        Ann Arbor Dueling Society
 4   Lisa Conover       Columbus OH     OSU Fencers, unattached
 5   Jennifer Pollack   Western PA      Indianna Univ. of Pennslyvania
 6   Tracy Thomas       Northern OH     Kent State University

Men's Epee'
 1   Brian Freeman      Southwest OH    Cincinatti Fencing Club
 2   John Gosling       Michigan        Ann Arbor Dueling Society
 3   Douglas Findlay    Columbus OH     OSU Fencers, unattached
 4   Anthony Toms       Columbus OH     Unattached
 5   Maciej Kedrierski  Columbus OH     Buckeye Fencing Club
 6   George Faithful    Columbus OH     Cambridge
 7   John Karason       Northern OH     Kiraly Fencing Academy
 8   Tom Lavey          Michigan        Ann Arbor Dueling Society
 9   Doug Bliss         Columbus OH     Salle Aramis
10   Brian Turney       Columbus OH     Unattached
11   Mike Rappuport     Michigan        Ann Arbor Dueling Society
12   Terry Kruegor      Michigan        Ann Arbor Dueling Society
13   Jason Abele        Columbus OH     Columbus Fencing Club
14   Paul Westermeyer   Columbus OH     Buckeye Fencing Club
15   Bill Emerson       Michigan        Ann Arbor Dueling Society

Women's Epee'
 1   Katherine Shewd    Columbus OH     Salle Aramis
 2   Tricia Guenther    Columbus OH     OSU Fencers, unattached
 3   Michelle Santocildes  Columbus OH  OSU Fencers, unattached
 4   Lisa Conover       Columbus OH     OSU Fencers, unattached
 5   Jennifer Pollack   Western PA      Indiana Univ. of Pennslyvania

Mixed Sabre
 1   Aaron Smith        Columbus OH     OSU Fencers, unattached
 2   Tim Bookwalter     Columbus OH     OSU Fencers, unattached
 3   Evan Miller        Southwest OH    Unattached
 4   Joe Streb          Columbus OH     Salle Simmonian
 5   Douglas Findlay    Columbus OH     OSU Fencers, unattached
 6   Brian Turney       Columbus OH     Unattached
 7   Brian Keller       Columbus OH     Salle Simonian
 8   George Faithful    Columbus OH     Cambridge
 9   Paul Westermeyer   Columbus OH     Buckeye Fencing Club
10   Joe Cooper         Columbus OH     Unattached
11   Mike Rappuport     Michigan        Ann Arbor Dueling Society
12   Brian Freeman      Southwest OH    Cincinatti Fencing Club
13   Joe Phillips       Columbus OH     Columbus Fencer's Club

Doug Bliss, Columbus Ohio Division USFA Secretary
Doug Bliss

 
 
 

Columbus OH E & Under Results

Post by LeEscri » Sat, 23 Dec 1995 04:00:00

Mixed Foil -66 entries
1. Frets Olivares - Broward CC
2. Carlos Sola - Orlando FC
3. Dan Maristany- Broward CC
3. Martin Johnson - Tampa
5. Kevin Birley - UF Gainesville
6. Mike Marsden - Emory Riddle
7. Greg Hall - Orlando FC
8. Heilman Eric - Broward CC

U-17 Mixed Foil -17 entries
1. Martin Johnson-Tampa
2. Andrew Stroud - Tampa
3. Tom Watson -
3. Corey Monaghan -

Mixed Epee - 46 entries
1.David Cali - So. Carolina
2. Jason Hill - Unatt.
3. Mike Leiseca -
3. Bill Becker - Broward CC
5. Will Cromer - Salle Bankuti
6. Rob Barfield - FSU Tallahasse
7. Bob Cochrane - Stuart, FL
8. Den Kopani - Stuart, FL

U-17 Epee - 8 entries
1. Dustin Bloomston
2. Mike Leiseca
3. Bobby Benn
4. Ken Waston

Mixed Saber - 16 entries
1. Nestor Grajales-Orlando FC
2. Brian Harper - UF Gainesville
3. Bill Becker - Broward CC
3. Darin Diaz - Broward
5. Mattew Sandler - S.C.
6. Mike Dixon - S.C.
7. Rick Fabiani - Tampa
8. Shawn Waggoner