Round 5 NRL teams

Round 5 NRL teams

Post by Matthew O'Neil » Wed, 31 Mar 1999 04:00:00

Warning: This section contains results from last weekend, Penrith v
Wests in round 3 and certain results from 1998. If you wish not to know
any of those results, please do not proceed below. Thankyou.

Contains: Team lists, referees, last match, last played and coming
features.

Source: The World of Rugby League.
URL: http://rleague.com

Fri Apr 2: CANTERBURY v BRISBANE at Stadium Australia, 7.30pm.
Canterbury: Rod Silva, Gavin Lester, Steven Hughes, Darren Smith, Hazem
El-Madri, Corey Hughes, Ricky Stuart, Glen Hughes, Bradley Clyde, Steve
Price, Barry Ward, Jason Hetherington, Darren Britt (c).
Int: Troy Stone, Craig Polla-Mounter, Steve Reardon, Willie Talau,
Robert Relf (one to be omitted).

Brisbane: Darren Lockyer, Michael Hancock, Michael Devere, Tonie
Carroll, Wendell Sailor, Kevin Walters, Allan Langer (c), Kevin Campion,
Brad Thorn, Gorden Tallis, Andrew Gee, Luke Priddis, Shane Webcke.
Int: Ben Walker, Phillip Lee, Luke Priddis, Petero Civoniceva, Chris
Walker, Shane Walker (one to be omitted).

Last Match: Melbourne 26 d. Canterbury 17, Cronulla 20 d. Brisbane 18.
Last Clashed: Grand Final, 27/09/98, Brisbane won 38-12 at SFS.
Referee: Bill Harrigan.
Predicition: Brisbane 1-12.

Sat Apr 3: MANLY v SOUTH SYDNEY at Brookvale Oval, 2.30pm.
Manly: Andrew King, Andrew Frew, Albert Torrens, Terry Hill, Brendon
Reeves, Adam Hayden, Craig Field, Nik Kosef, Daniel Gartner, Steve
Menzies, Neil Tierney, Geoff Toovey (c), Owen Cunningham.
Int: Scott Fulton, Adam Peters, Anthony Colella, Phil Bailey, John
Hopoate (one to be omitted).
Note: May as well add Cliff Lyons to the squad, he'll start at 5/8.

South Sydney: Craig Wing, Justin Loomans, Brett Rodwell, Jason Nicol,
Lee Hookey, Julian O'Neill, Darren Trindall, Jeremy Schloss, James
Smith, Tony Iro, Ian Rubin, Sean Garlick (c), Matt Parsons.
Int: Chris Caruana, Justin Doyle, Paul McNicholas, Troy Slattery.

Last Match: Newcastle 32 d. Manly 16, South Sydney 25 d. St.George 24.
Last Clashed: R7, 26/04/98, Manly won 22-18 at Brookvale.
Referee: Tim Mander.
Predicition: South Sydney 1-12.

Sat Apr 3: BALMAIN v AUCKLAND at Leichhardt Oval, 7.30pm.
Balmain: Joel Caine, Chris Morecombe, John Carlaw, Jason Webber, Craig
Hancock, Ben Duckworth, Michael Gillett, Adam Nable, Mark O'Neill, Tyran
Smith, Jason Lowrie, Darren Senter (c), Shane Walker.
Int: Adam Starr, Solomon Haumono, Brad Smith, Justin Yeo.

Auckland: Matthew Ridge (c), Odell Manuel, Joe Galuvao, Nigel Vagana,
Lee Oudenryn, Gene Ngamu, Stacey Jones, Logan Swann, Tony Tuimavave, Ali
Lauitiiti, Terry Hermansson, Jason Death, Brady Malam.
Int: Tony Tatupu, Joe Vagana, Bryan Henare, Shane Endacott, Cliff
Beverley (one to be omitted).

Last Match: Parramatta 26 d. Balmain 12, Sydney City 28 d. Auckland 14.
Last Clashed: R19, 17/07/98, Auckland won 21-20 at Ericsson.
Referee: Paul Simpkins.
Predicition: Balmain 1-12.

Sat Apr 3: NORTH QLD v SYDNEY CITY at Dairy Farmers Stad, 7.30pm.
North Queensland: Kris Tassell, Damian Smith, Matthew Ryan (c), Noa
Nadruku, Josh Hannay, Noel Goldthorpe, Paul Green, Paul Bowman, Peter
Jones, Brett Hetherington, Martin Locke, John Doyle, John Lomax.
Int: Four to be added.

Sydney City: Andrew Walker, Jack Elsegood, Matt Sing, Richie Barnett,
Robert Miles, Brad Fittler (c), Adrian Lam, Luke Ricketson, Bryan
Fletcher, David Barnhill, Justin Dooley, Simon Bonetti, Quentin Pongia.
Int: Julian Bailey, Shane Rigon, Craig Kimmorley, Dallas Hood.

Last Match: Nth Sydney 26 d. North Qld 18, Sydney City 28 d. Auckland
14.
Last Clashed: R7, 25/04/98, Sydney City won 50-16 in Townsville.
Referee: Brian Grant.
Predicition: Sydney City 13+.

Sun Apr 4: MELBOURNE v CRONULLA at Olympic Park, 2.30pm.
Melbourne: Robbie Ross, Matt Geyer, Paul Bell, Tony Martin, Marcus Bai,
Scott Hill, Brett Kimmorley, Aaron Moule, Robbie Kearns, Paul Marquet,
Wayne Evans, Richard Swain, Glenn Lazarus (c).
Int: Danny Williams, Ben Roarty, Russell Bawden, Matt Rua.

Cronulla: David Peachey, Mathew Rogers, Andrew Ettingshausen (c),
Russell Richardson, Brett Howland, Jason Ferris, Mitch Healey, Nick
Graham, Nathan Long, Sean Ryan, Martin Lang, Dean Treister, Jason
Stevens.
Int: Tim Maddison, Andrew Pierce, Chris McKenna, Shannon Donato, Paul
Donaghy (one to be omitted).

Last Match: Melbourne 26 d. Canterbury 17, Cronulla 20 d. Brisbane 18.
Last Clashed: R22, 07/08/98, Melbourne won 20-10 at Olympic.
Head to Head: Melbourne 2, Cronulla 0.
Referee: Steven Clark.
Predicition: Melbourne 1-12.

Sun Apr 4: ST.GEORGE v NORTH SYDNEY at Win Stadium, 2.30pm.
St.George: Luke Patten, Nathan Blacklock, Mark Coyne, Paul McGregor (c),
Jamie Ainscough, Anthony Mundine, Trent Barrett, Brad Mackay, Lance
Thompson, Shaun Timmins, Andrew Hart, Nathan Brown, Chris Leikvoll.
Int: Colin Ward, Wayne Bartrim, Darren Treacy, Rod Wishart.

North Sydney: Matt Seers, Brett Dallas, Joel Wilson, Scott Pethybridge,
Nigel Roy, Michael Buetner, Jason Taylor (c), William Leyshon, Glenn
Morrison, Adam Muir, David Fairleigh, Jamie Goddard, Steve Trindall.
Int: Gary Larson, Mark Soden, Paul Stringer, Mark O'Meley.

Last Match: Sth Sydney 25 d. St.George 24, Nth Sydney 26 d. North Qld
18.
Last Clashed: R18, 12/07/98, St.George won 22-14 at Kogarah.
Referee: Paul McBlane.
Predicition: St.George-Illawarra 1-12.

Sun Apr 4: PENRITH v PARRAMATTA at Penrith Stadium, 7.30pm.
Penrith: Peter Jorgensen, Robbie Beckett, Ryan Girdler, Shane Elford,
Chris Hicks, Steve Carter (c), Greg Alexander, Nigel Gaffey, John Cross,
Scott Sattler, Tony Puletua, Craig Gower, Carl MacNamara.
Int: Craig Greenhill, Duncan MacGillivray, Brad Drew, David Woods, Sid
Domic (one to be omitted).

Parramatta: Clinton Schifcofske, Luke Burt, David Kidwell, Daniel Wagon,
Shane Whereat, Jason Smith, David Penna, Jim Dymock, Nathan Hindmarsh,
Jarrod McCracken, Michael Vella, Dean Schifilliti, Dean Pay (c).
Int: Ben Kusto, Mark Tookey, Justin Morgan, Nathan Cayless, Dallas
Weston (one to be omitted).

Last Match: Penrith 60 d. Wests 6, Parramatta 26 d. Balmain 12.
Last Clashed: R22, 08/08/98, Parramatta won 20-14 at Penrith.
Referee: Sean Hampstead.
Predicition: DRAW.

Mon Apr 5: WESTS v NEWCASTLE at Parramatta Stadium, 2.30pm.
Western Suburbs: Brett Hodgson, Leo Clarke, Kevin McGuinness, Justin
Brooker, David Buko, Luke Goodwin, Dane Dorahy, Steve Georgallis (c),
Matthew Spence, Matthew Fuller, John Skandalis, Ciriaco Mescia, Harvey
Howard.
Int: Darren Fritz, Tevita Amone, Michael Brabek, Barry Davis.

Newcastle: Mark Hughes, Darren Albert, Danny Buderus, Owen Craigie,
Jason Moodie, Matthew Johns, Andrew Johns, Bill Peden, Scott Conley,
Peter Shiels, Paul Harragon (c), Steve Walters, Tony Butterfield.
Int: Glenn Grief, Clinton O'Brien, Brock Muller, Sean Rudder.

Last Match: Canberra 38 d. Wests 14, Newcastle 32 d. Manly 16.
Last Clashed: R18, 12/07/98, Newcastle won 18-17 at Campbelltown.
Referee: Mogsheen Jadwat.
Predicition: Newcastle 13+.

Bye: Canberra.

Coming soon: Previews, FootyTab starts and head to head details. You can
view all those following the URL below, should all be up at Thursday
afternoon the latest. FootyTab up by lunch time Wednesday.
For more information - http://rleague.com/nrl99/teams.htm

Kind Regards,
Matthew O'Neill.