Results 2nd South Australian Summer A Grade Scratch Meet

Results 2nd South Australian Summer A Grade Scratch Meet

Post by Tony Brya » Mon, 11 Nov 1996 04:00:00

Results 2nd Summer A Grade Meet (long course)
Adelaide Aquatic Centre Sunday November 10, 1996
----------------------------------------------------------------------------
Women's 400 m Freestyle
   1.   Donna Keatley           Burnside - SASI                 4:26.96
   2.   Louise Koronis          Adelaide - SASI                 4:37.21
   3.   Catherine Ware          Burnside                        4:37.29

Men's 400 m Freestyle
   1.   Iain Melhuish           Norwood - SASI                  4:07.83
   2.   Duncan Ware             Burnside                        4:09.80
   3.   Wayne Pfeffer           Adelaide                        4:13.72

Women's 200 m Individual Medley
   1.   Cherie Currie           James Aquatic - SASI            2:26.37
   2.   Megan McMahon           Norwood                         2:27.22
   3.   Lisa Walker             Norwood - SASI                  2:27.55

Men's 200 m Individual Medley
   1.   Iain Melhuish           Norwood - SASI                  2:14.01
   2.   Liam Short              Norwood                         2:16.49
   3.   Duncan Ware             Burnside                        2:18.63

Women's 100 m Backstroke
   1.   Amanda Treleaven        Bayside Aquatic                 1:07.53
   2.   Debbie Burford          Bayside Aquatic                 1:10.49
   3.   Megan McMahon           Norwood                         1:10.94

Men's 100 m Backstroke
   1.   David Norman            Norwood - SASI                  1:03.02
   2.   Scott Wilson            Norwood                         1:03.66
   3.   Joshua Jacobs           Norwood                         1:03.66

Women's 100 m ***stroke
   1.   Cherie Currie           James Aquatic - SASI            1:15.10
   2.   Lisa Walker             Norwood - SASI                  1:17.60
   3.   Megan McMahon           Norwood                         1:17.90

Men's 100 m ***stroke
   1.   Nathan Hewitt           Elizabeth Aquatic - SASI        1:05.66
   2.   Bradley Currie          James Aquatic                   1:09.61
   3.   Derek Lee               Norwood                         1:10.84

Women's 100 m Freestyle
   1.   Louise Koronis          Adelaide - SASI                 1:01.88
   2.   Libby Schofield         Norwood                         1:02.07
   3.   Catherine Ware          Burnside                        1:02.39

Men's 100 m Freestyle
   1.   Duncan Ware             Burnside                        0:55.42
   2.   Andrew Dillon           Bayside Aquatic                 0:55.79
   3.   Nathan Hewitt           Elizabeth Aquatic - SASI        0:56.59

Women's 100 m Butterfly
   1.   Catherine Ware          Burnside                        1:08.19
   2.   Libby Schofield         Norwood                         1:08.41
   3.   Amanda Treleaven        Bayside Aquatic                 1:08.52

Men's 100 m Butterfly
   1.   Iain Melhuish           Norwood - SASI                  0:58.73
   2.   David Norman            Norwood - SASI                  1:00.82
   3.   Andrew Dillon           Bayside Aquatic                 1:01.09

Women's 1500 m Freestyle
   1.   Donna Keatley           Burnside - SASI                17:09.59
   2.   Ann Ligas               Adelaide - SASI                17:46.27
   3.   Lauren Davos            Norwood                        18:47.35

Men's 1500 m Freestyle
   1.   Wayne Pfeffer           Adelaide                       17:08.46
   2.   Joseph Black            Bayside Aquatic                17:16.17
   3.   Christian Coronica      Burnside                       17:40.69