Results 2nd Commonwealth Bank Winter A Grade Scratch Meet (LC) South Australia

Results 2nd Commonwealth Bank Winter A Grade Scratch Meet (LC) South Australia

Post by Tony Brya » Sat, 15 Jun 1996 04:00:00

Results 2nd Commonwealth Bank A Grade Scratch Meet
Conducted at Adelaide Aquatic Centre Friday 14th June 1996

Women's 1500 m Freestyle
   1.   Elizabeth Philp         Adelaide-SASI                   16:49.03
   2.   Donna Keatley           Burnside-SASI                   16:51.18
   3.   Ann Ligas               Adelaide-SASI                   17:31.10

Men's 1500 m Freestyle
   1.   Wayne Pfeffer           Adelaide                        16:19.27
   2.   Christian Coronica      Burnside                        17:15.52
   3.   Joseph Black            Bayside Aquatic                 17:18.66

Women's 200 m Individual Medley
   1.   Lisa Walker             Norwood-SASI                    2:20.76
   2.   Helen Denman            SASI                            2:22.62
   3.   Clare Alstin            Bayside Aquatic                 2:27.32
        (Megan McMahon          Norwood                         2:28.43 Best by SA 13 yr)

Men's 200 m Individual Medley
   1.   Phil Rogers             State Swim Clovercrest-SASI     2:03.39
   2.   Ryan Mitchell           Port Augusta-SASI               2:07.87
   3.   Liam Short              State Swim Clovercrest          2:09.76

Women's 50 m Butterfly
   1.   Louise Koronis          Adelaide-SASI                   0:30.37
   2.   Kelly Doyle             Norwood                         0:30.42
   3.   Kirsty Harvey           Norwood                         0:31.52

Men's 50 m Butterfly
   1.   Anthony Barisic         Adelaide                        0:26.33
   2.   Iain Melhuish           Norwood-SASI                    0:26.36
   3.   Damen Abbott            Satte Swim CLovercrest          0:26.85

Women's 200 m Backstroke
   1.   Megan McMahon           Norwood                         2:22.71 SA Record & Best by SA 13 yr
   2.   Claire Neal             Adelaide                        2:22.86
   3.   Danielle Lewis          Marion-SASI                     2:23.33

Men's 200 m Backstroke
   1.   Liam Short              State Swim Clovercrest          2:09.12
   2.   Iain Melhuish           Norwood-SASI                    2:09.85
   3.   David Norman            Norwood-SASI                    2:11.37

Women's 100 m ***stroke
   1.   Helen Denman            SASI                            1:11.82
   2.   Lisa Walker             Norwood-SASI                    1:13.56
   3.   Gemma Turner            Norwood                         1:13.97

Men's 100 m ***stroke
   1.   Ryan Mitchell           Port Augusta-SASI               1:02.48
   2.   Phil Rogers             State Swim Clovercrest-SASI     1:02.79
   3.   Nathan Hewitt           Elizabeth Aquatic-SASI          1:05.30

Women's 50 m Freestyle
   1.   Amanda Treleaven        Bayside Aquatic                 0:28.00
   2.   Susan Nobes             Bayside Aquatic                 0:28.12
   3.   Louise Koronis          Adelaide-SASI                   0:28.49

Men's 50 m Freestyle
   1.   Andrew Dillon           Bayside Aquatic                 0:24.47
   2.   Liam Short              State Swim Clovercrest          0:25.35
   3.   Scott Wilson            Norwood                         0:25.41
        (Michael Randells       Elizabeth Aquatic               0:25.92 SA Record & Best by SA 14 yr)

Women's 200 m Butterfly
   1.   Catherine Ware          Burnside                        2:25.28
   2.   Kelly Doyle             Norwood                         2:26.89
   3.   Elizabeth Philp         Adelaide-SASI                   2:29.12

Men's 200 m Butterfly
   1.   Iain Melhuish           Norwood-SASI                    2:08.33
   2.   Anthony Barisic         Adelaide                        2:09.63
   3.   Brett Bergman           South Coast-SASI                2:10.46