Ohio Northwest District H.S. results

Ohio Northwest District H.S. results

Post by Jeremy John Maylat » Sat, 17 Feb 1996 04:00:00

SRC - Bowling Green State Univ                               Meet Manager Pg 1
                      NW OHIO DISTRICT Swimming and Diving
                             FEBUARY 15-16-17, 1996

                      Meet Results for Timed Finals - Yards

Event 1  Women  200  R-Medley
NW DISTRICT:  * 1:50.88 ST. URSULA ACADEMY 02/84
STATE H.S.:   ! 1:46.51 OAK HILLS 02/91
NATIONAL H.S: # 1:45.33 AMERICUS, GA. 02/92
COOPER POOL:  & 1:44.41 OHIO UNIVERSITY 02/91

 PL    Meet ID       Name                      Team           Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     3137     Oak Harbor                    OAK           1:51.16       40  
 LAJTI, ANDREA-9    LANGE, LINDSAY-9   TABBERT, AMY-10    JENKINS, M.-9        
  2     3213     Madison                       MAD           1:53.41       34  
 ELDRIDGE, TRACY-10 BRYM, MICHELLE-12  BRYM, MELISSA-10   GARRISON, ABBY-12    
  3     3126     Fremont Ross                  FRE           1:54.18       32  
 MEARS, ANNIE-11    WARNER, KRISTYN-10 ICKES, MINDY-11    O'CONNOR, MOLLY-10  
  4     3025     Sylvania Northview            SYLN          1:55.16       30  
 SKOMEDAL, SARAH-9  WHITE, JENNIFER-12 SIEBEN, S.-11      WAGNER, LAUREN-10    
  5     3098     Napoleon                      NAP           1:55.22       28  
 KLECK, AMY-9       SNYDER, ALISON-12  RATH, TISHA-9      LATTA, JENNY-10      
  6     3031     Sylvania Southview            SYLS          1:55.33       26  
 SMILLIE, FIONA-12  WEST, KERRIE-12    GREENSPOON, L.-12  WITMER, BETHANY-11  
  7     3082     Central Catholic (Lima)       LCC           1:58.63       24  
 ELSTRO, ANNE-9     MCCLELLAN, A.-11   SALINAS, KELLY-11  BOETTGER, ANNE-9    
  8     3199     Findlay                       FIND          1:59.21       22  
 HOLTGREVEN, L.-10  JERGER, SARAH-11   ZIRKLE, BRI-11     KRAMER, JAYME-9      
  9     3001     Anthony Wayne                 AW            2:01.10       18  
 KIRBY, JACKIE-9    KIRBY, JEN-12      WILLETS, KATE-10   BROUGH, JACKIE-11    
 10     3201     Galion                        GAL           2:01.15       14  
 CARMEL, CANDY-12   SMITH, KEELEY-10   WISEMAN, SARAH-12  MOORE, S.-10        
 11     3067     Coldwater                     COLD          2:02.11       12  
 BRAUN, AMY-11      KLOSTERMAN, K.-11  KINCAID, JENNY-11  BRACKMAN, LIZA-10    
 12     3049     Bath                          BATH          2:02.46       10  
 VASQUEZ, APRIL-12  CRATES, JILL-11    KOHLI, HEATHER-11  COOK, JENNIFER-12    
 13     3207     Lexington                     LEX           2:03.55        8  
 SCHULTHEIS, K.-10  HOSTUTLER, SARA-12 GROFF, JAIME-9     HERTZLER, A.-11      
 14     3168     Ashland                       ASH           2:03.58        6  
 CRONE, EMILY-12    BYRNE, COLLEEN-11  NEUBECK, R.-10     KNIGHT, BETH-9      
 15     3183     Columbian                     COLU          2:03.61        4  
 BOOS, NIKKI-11     DOM, BRANDY-12     DECKER, S.-10      FRALEY, DENISE-11    
 16     3110     Shawnee                       SHAW          2:03.91        2  
 HOLLAR, LESLIE-11  TAYLOR, M.-9       ENDICOTT, S.-10    KELCH, MEREDITH-10  
 17     3061     Celina                        CEL           2:05.55        -  
 SANDERS, JODY-12   HARO, KIM-12       BYRLEY, NATASHA-9  FLECK, LAURIE-9      
 18     3118     Wapakoneta                    WAPA          2:07.10        -  
 SMELTZLY, JILL-11  WURST, LIBBY-9     STROH, CHRISSA-11  BRAUN, KARA-9        
 19     3143     Perkins                       PERK          2:07.24        -  
 ANDERTON, JULIE-12 BROWN, LESLIE-9    FOSCO, KELLY-12    RULONG, KATE-12      
 20     3151     Port Clinton                  PTC           2:07.35        -  
 OBENAUF, LAURA-9   OBENAUF, ERIN-11   DRUSBACKY, J.-9    WOZNIAK, TRICIA-11  
 21     3132     Huron                         HUR           2:07.70        -  
 WILLIAMSON, K.-11  JOHNSON, AMRLA-9   LIEBLEIN, SUZIE-9  DURFEY, S.-9        
SRC - Bowling Green State Univ                               Meet Manager Pg 2
                      NW OHIO DISTRICT Swimming and Diving
                             FEBUARY 15-16-17, 1996

                      Meet Results for Timed Finals - Yards

 22     3225     Ontario                       ONT           2:07.99        -  
 ZAKRAJSEK, B.-11   ROSS, RHONDA-11    WILSON, SHAUNA-11  MCCULLOCH, K.-12    
 23     3088     Lima Senior                   LS            2:08.12        -  
 HARDESTY, E.-9     BERGER, J.-10      BRICKNER, AMY-10   NORTON, HEATHER-11  
 24     3014     Notre Dame Academy            ND            2:08.21        -  
 KERNER, SHANNON-10 SZYMCZAK, H.-10    CARNICOM, J.-9     ALLAN, LAURA-10      
 25     3157     Sandusky                      SAND          2:08.25        -  
 SCHANER, SIMONE-9  CARROLL, BETSY-11  DARNOLD, NYCOLA-12 PATTERSON, B.-12    
 26     3022     St. Ursula Academy            STUR          2:08.74        -  
 SHORTER, LESSIE-10 PERRY, KAI-10      BROWN, KATE-11     LINE, KATE-11        
 27     3116     Van Wert                      VAN           2:09.16        -  
 HAARVEY, MAGGIE-10 HURLESS, MEGAN-10  MILLER, APRIL-9    KLOSTERMAN, J.-11    
 28     3071     Defiance                      DEF           2:09.38        -  
 OFFUTT, MELANIE-9  KERN, ROBERTA-11   BOOMER, LAURA-12   GRAHAM, SARAH-10    
 29     3043     Ayersville                    AYE           2:09.81        -  
 DUFFEY, VALERIE-11 JOHNSON, REJINA-9  WELTY, ERIN-11     KENHAST, SALLY-9    
 30     3189     Colonel Crawford              COL           2:10.89        -  
 RAYBORN, JESSI-9   HANSEN, LIZ-11     LUIDHARDT, BETH-11 YOUNG, MANDI-10      
 31     3174     Bucyrus                       BY            2:11.71        -  
 THOMPSON, ERIN-9   BARKHURST, A.-9    KIBLER, M.-9       LUST, COURTNEY-9    
  -     3121     Fostoria                      FOST              DQ         -  
 CHANEY, CHRIS-12   STROMAN, MEGHAN-11 PIXLEY, KACIE-9    BIRKMIRE, AMY-12    
SRC - Bowling Green State Univ                               Meet Manager Pg 3
                      NW OHIO DISTRICT Swimming and Diving
                             FEBUARY 15-16-17, 1996

                      Meet Results for Timed Finals - Yards

Event 2  Men  200  R-Medley
NW DISTRICT:  * 1:37.40 ST. FRANCIS 02/95
STATE H.S.:   ! 1:33.39 ST. XAVIER 02/92
NATIONAL H.S: # 1:31.10 MERCERSBURG ACADEMY 02/92
COOPER POOL:  & 1:31.23 BALL STATE UNIVERSITY 02/93

 PL    Meet ID       Name                      Team           Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     3017     St. Francis DeSales           STFR          1:38.04       40  
 LEAHY, JAMIE-9     SHULTZ, NATE-12    NELSON, KEITH-12   JONES, N.-11        
  2     3111     Shawnee                       SHAW          1:40.03       34  
 CHENEY, NICK-11    MCCLUSKEY, K.-12   HARDY, SHAWN-11    ZIMERLE, BRIAN-12    
  3     3169     Ashland                       ASH           1:40.04       32  
 FERRELL, MIKE-11   HENIKMAN, ROB-12   SILOY, SCOTT-12    PERESIE, BRIAN-12    
  4     3146     Perkins                       PERK          1:40.12       30  
 HENNING, ZACH-9    SWARNER, SETH-12   BINTING, CHRIS-10  SMITH, MARK +-12    
  5     3099     Napoleon                      NAP           1:40.76       28  
 WIEDERWOHL, B.-11  NAGEL, MARC-11     NORTON, KYLE-12    HANNA, ZACH-10      
  6     3158     Sandusky                      SAND          1:41.02       26  
 HOLLAND, SHAWN-11  WILLINGER, C.-11   TROUTMAN, MARK-12  DOLAN, SHAWN-9      
  7     3028     Sylvania Northview            SYLN          1:41.10       24  
 WOLFE, BRIAN-11    ROSS, MARTY-11     DEBORD, GABE-11    HUMBERSTON, G.-11    
  8     3122     Fostoria                      FOST          1:41.20       22  
 BREITIGAM, J.-9    STRAHM, TONY-12    BREITIGAM, W.-11   BREITIGAM, JON-9    
  9     3138     Oak Harbor                    OAK           1:44.28       18  
 OAKLEY, JAMIE-12   LAJTI, RON-12      LINDAHL, GEIR-11   LANGE, NICK-11      
 10     3195     Findlay                       FIND          1:46.16       14  
 BABB, PHILLIP-10   HOWARD, JEREMI-11  SCHWARTZ, ZACH-11  THEIS, BRODIE-10    
 11     3020     St. Johns Jesuit              STJO          1:47.41       12  
 WELLY, NICHOLAS-12 ASELTYNE, TODD-12  JOHNSON, BRAD-11   WELLY, BURTON-11    
 12     3091     Lima Senior                   LS            1:47.42       10  
 WRIGHT, BEN-10     HAWK, CLEADOUS-11  HARDY, TYLER-11    GEORGE, CRAIG-11    
 13     3127     Fremont Ross                  FRE           1:47.99        8  
 OLIVER, JON-9      HUMBERGER, A.-11   YOST, PRYDE-9      REDMOND, JOSH-12    
 14     3152     Port Clinton                  PTC           1:48.18        6  
 FICK, MATT-11      KELLERMAN, D.-12   NELSON, DAVID-10   KOLLOR, RASTO-12    
 15     3050     Bath                          BATH          1:48.92        4  
 KOHLI, IAN-9       FIRST, GLENN-11    JONES, DAVID-12    BOWLUS, ROB-10      
 16     3062     Celina                        CEL           1:49.45        2  
 DAVIS, JEFF-9      MANGEN, PAUL-9     HALL, MIKE-12      HALL, NICK-10        
 17     3190     Colonel Crawford              COL           1:49.52        -  
 HEYDINGER, A.-11   HOLTZAPFEL, B.-10  RICHARDSON, J.-11  WEST, JARED-11      
 18     3220     Mansfield                     MAN           1:49.87        -  
 KUDELA, HOLGER-12  KULKA, TIM-10      SIGG, MIKE-11      JOURDAN, SHAUN-11    
 19     3032     Sylvania Southview            SYLS          1:50.25        -  
 BLANKENSHIP, J.-10 MCCRAY, BRIAN-10   BENDER, DOUG-12    KLEIN, CHRIS-10      
 20     3039     Wauseon                       WAUS          1:53.74        -  
 KUTZLI, JUSTIN-10  WOOD, BRANDON-12   VANDOCK, DAN-10    CAMPBELL, J.-12      
 21     3055     Bowling Green                 BG            1:53.89        -  
 BAMBUROWSKI, D.-12 GULLUFSEN, ERIC-12 WOMACK, LUCAS-9    HALL, ROB-9          
SRC - Bowling Green State Univ                               Meet Manager Pg 4
                      NW OHIO DISTRICT Swimming and Diving
                             FEBUARY 15-16-17, 1996

                      Meet Results for Timed Finals - Yards

 22     3202     Galion                        GAL           1:55.19        -  
 CHRISTMAN, C.-12   TORNICHIO, J.-11   KNIPPEL, RAND-11   LUTZ, BRODE-9        
 23     3068     Coldwater                     COLD          1:55.28        -  
 WERLING, DAVE-10   EBBING, JASON-12   POST, BRIAN-10     KNAPKE, JEFF-11      
 24     3010     Central Catholic (Tol)        CC            1:55.96        -  
 JONES, JOSH-11     BOLBAH, BRAD-12    KOPFMAN, MIKE-10   SMITH, MARK !-12    
 25     3226     Ontario                       ONT           1:56.14        -  
 SIMMERING, DAN-10  SMIESZEK, DAN-10   BEER, JOSH-12      ALLEN, JOHN-12      
 26     3133     Huron                         HUR           1:57.35        -  
 MASCHION, ANDY-9   GIFFORD, PAUL-10   KRUGER, WILL-11    STONE, BRANDON-9    
 27     3184     Columbian                     COLU          1:57.73        -  
 REIS, STEPHEN-11   CRIPPS, CLARK-10   BOGNER, JIM-12     SHREINER, MATT-10    
 28     3208     Lexington                     LEX           1:58.93        -  
 SWEENEY, MATT-12   RYCKMAN, CHRIS-9   GILBERT, DREW-9    KATHREIN, S.-12      
 29     3167     St. Marys Central Cath.       STM           2:02.16        -  
 HOFSTATTER, DAN-9  MARSHALL, BRIAN-12 AUERBACH, JOE-     BURKEY, ROB-11      
 30     3083     Central Catholic (Lima)       LCC           2:06.18        -  
 BALDAUF, NATE-9    BLACKBURN, NICK-9  REINICKE, ERIC-9   CARGE, CHRIS-10      
 31     3074     Defiance                      DEF           2:07.75        -  
 RENN, NATHAN-11    PARKS, BRENT-10    WARNER, BLAKE-9    CHASE, PETE-12      
 32     3214     Madison                       MAD           2:13.20        -  
 MORRIS, AARON-11   MARSHALL, B.-11    BUSH, KEVIN-12     KINER, JON-11        
SRC - Bowling Green State Univ                               Meet Manager Pg 5
                      NW OHIO DISTRICT Swimming and Diving
                             FEBUARY 15-16-17, 1996

                      Meet Results for Timed Finals - Yards

Event 3  Women  200  Free
NW DISTRICT:  * 1:51.92 ANGIE SMITH -- DELTA 02/84
STATE H.S.:   ! 1:47.65 BETH WASHUT --ASHTAB. ST. JOHN 02/81
NATIONAL H.S: # 1:45.98 CYNTHIA WOODHEAD - MISSION VIE 02/82
COOPER POOL:  & 1:50.74 MAUREEN NEWLON - OHIO UNIV. 02/91

 PL    Meet ID       Name                  Yr  Team           Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1926     BRYM, MICHELLE            12  MAD           1:52.22       20  
  2     1267     ULLMAN, LACEY             11  BG            1:52.78       17  
  3     1430     RATH, TISHA                9  NAP           1:56.06       16  
  4     1883     CARMEL, CANDY             12  GAL           1:57.24       15  
  5     1419     ATKINSON, ASHLEY           9  NAP           1:58.25       14  
  6     1136     SEITZ, KRISTY             11  SYLN          1:59.66       13  
  7     1735     SCHERGER, CARRIE          11  STM           1:59.75       12  
  8     1428     LATTA, SHANNON            12  NAP           2:00.17       11  
  9     1830     NIGH, SARAH               11  COL           2:00.80        9  
 10     1248     KOHLI, HEATHER            11  BATH          2:02.35        7  
 11     1116     ZALECKI, JENNY            12  STUR          2:02.99        6  
 12     1150     KRUPP, BECKY               9  SYLN          2:03.23        5  
 13     1994     REAGAN, PEGGY             12  SHEL          2:03.56        4  
 14     1573     MOSCIONI, SARAH           10  HUR           2:03.67        3  
 15     1427     LATTA, JENNY              10  NAP           2:03.83        2  
 16     1006     KIRBY, JEN                12  AW            2:05.63        1  
 17     1863     HOLTGREVEN, LINDSEY       10  FIND          2:05.73        -  
 18     1132     ORECCHIO, KRISTIE         11  SYLN          2:06.12        -  
 19     1626     EISELSTEIN, EMILY         12  PERK          2:06.97        -  
 20     1476     KRAMER, MICHELLE           9  SHAW          2:07.39        -  
 21     1055     ARMSTRONG, JAIMI          10  ND            2:07.47        -  
 22     1062     JOHNSON, KATHLEEN         10  ND            2:07.59        -  
 23     1641     TUNNELL, MICHEAL-LY       10  PERK          2:07.91        -  
 24     1114     BROWN, KATE               11  STUR          2:08.07        -  
 25     1711     PATTERSON, BECKY          12  SAND          2:08.54        -  
 26     1400     BUTLER, HEATHER           12  SMM           2:08.97        -  
 27     1713     SCHANER, SIMONE            9  SAND          2:10.08        -  
 28     1360     BOETTGER, ANNE             9  LCC           2:10.31        -  
 29     1072     UTTER, JESSIE              9  ND            2:10.35        -  
 30     1003     BROUGH, JACKIE            11  AW            2:14.59        -  
 31     1607     WEIS, BROOKE              10  OAK           2:14.71        -  
 32     1221     GRAY, JACQUE              12  MCC           2:15.41        -  

SRC - Bowling Green State Univ                               Meet Manager Pg 6
                      NW OHIO DISTRICT Swimming and Diving
                             FEBUARY 15-16-17, 1996

                      Meet Results for Timed Finals - Yards

Event 4  Men  200  Free
NW DISTRICT:  * 1:42.01 JAKE HARMES 02/90
STATE H.S.:   ! 1:34.96 JOE HUDEPOHL -- ST. XAVIER 02/91
NATIONAL H.S: # 1:34.96 JOE HUDEPOHL -- ST. XAVIER 02/91
COOPER POOL:  & 1:38.58 JEFF PILLARS -- EASTERN MICH. 02/93

 PL    Meet ID       Name                  Yr  Team           Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1076     HARMS, JEFF               12  STFR          1:45.26       20  
  2     1078     JONES, NATHANIEL          11  STFR          1:45.43       17  
  3     1271     GORSUCH, ANDREW           12  BG            1:45.82       16  
  4     1530     BREITIGAM, WILLIE         11  FOST          1:46.16       15  
  5     1138     HUMBERSTON, GLENN         11  SYLN          1:46.43       14  
  6     1270     GORSUCH, ADAM             11  BG            1:47.39       13  
  7     1656     RENGEL, DAVID             10  PERK          1:50.03       12  
  8     1763     PERESIE, BRIAN            12  ASH           1:50.46       11  
  9     1856     THEIS, BRODIE             10  FIND          1:50.73        9  
 10     1609     BARRETT, CORY             10  OAK           1:50.78        7  
 11     1081     DENNIS, RYAN              12  STFR          1:51.42        6  
 12     1715     CEBULL, ANDY               9  SAND          1:51.58        5  
 13     1277     MOHLMAN, TOM              10  BG            1:51.61        4  
 14     1666     NORMAND, CHRIS            10  PERY          1:51.63        3  
 15     1561     LUSE, ERIK                11  FRE           1:51.81        2  
 16     1091     JOHNSON, STEVE            10  STFR          1:52.20        1  
 17     1291     HALL, MIKE                12  CEL           1:52.92        -  
 18     1784     SHIFFLET, RICK            12  BY            1:53.18        -  
 19     1391     WRIGHT, BEN               10  LS            1:54.86        -  
 20     1011     KAUFMANN, DAVID           12  BRY           1:54.91        -  
 21     1012     MILLIKEN, DOUG            11  BRY           1:55.46        -  
 22     1449     WESTHOVEN, SCOTT           9  NAP           1:55.67        -  
 23     1010     BOWSER, BRENT             10  BOW           1:55.95        -  
 24     1230     SIEBENECK, TODD           11  AYE           1:56.64        -  
 25     1717     DOLAN, SHAWN               9  SAND          1:57.20        -  
 26     1261     KOHLI, IAN                 9  BATH          1:57.49        -  
 27     1658     SCHUCHARDT, MATT          12  PERK          1:58.07        -  
 28     1108     WELLY, BURTON             11  STJO          1:58.25        -  
 29     1130     DANKERT, PETER            11  SYLN          1:58.54        -  
 30     1772     MONTAGUE, CHRIS            9  ASH           1:58.61        -  
 31     1649     FITZGERALD, BOB           11  PERK          1:58.90        -  
 32     1952     SIGG, MIKE                11  MAN           1:59.34        -  
SRC - Bowling Green State Univ                               Meet Manager Pg 7
                      NW OHIO DISTRICT Swimming and Diving
                             FEBUARY 15-16-17, 1996

                      Meet Results for Timed Finals - Yards

Event 5  Women  200  IM
NW DISTRICT:  * 2:07.65 ANDREA SZEKELY - BOWLING GREEN 02/85
STATE H.S.:   ! 1:59.96 ALISON FEALEY -CIN ST. URSULA 02/95
NATIONAL H.S: # 1:59.53 KRISTINE QUANCE - GRANDE HILLS 02/93
COOPER POOL:  & 2:04.16 MAUREEN NEWLON - OHIO UNIV. 02/91

 PL    Meet ID       Name                  Yr  Team           Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1129     WHITE, JENNIFER           12  SYLN          2:08.77       20  
  2     1539     ICKES, MINDY              11  FRE           2:11.92       17  
  3     1886     WISEMAN, SARAH            12  GAL           2:14.44       16  
  4     1246     CRATES, JILL              11  BATH          2:15.07       15  
  5     1925     BRYM, MELISSA             10  MAD           2:15.43       14  
  6     1265     MCROBERTS, LINDSEY        12  BG            2:15.72       13  
  7     1134     SIEBEN, STEPHANIE         11  SYLN          2:16.04       12  
  8     1159     SKOMEDAL, SARAH            9  SYLN          2:18.08       11  
  9     1222     ZEIGER, SARAH              9  MAU           2:19.21        9  
 10     1142     WAGNER, LAUREN            10  SYLN          2:19.68        7  
 11     1431     SNYDER, ALISON            12  NAP           2:20.93        6  
 12     1949     EXTEN, EMILY              09  MAN           2:22.03        5  
 13     1432     VANBRACKEL, TIFF          10  NAP           2:23.79        4  
 14     1300     KINCAID, JENNY            11  COLD          2:24.46        3  
 15     1602     LEOW, LINDA                9  OAK           2:24.81        2  
 16     1433     WEBER, TRACY               9  NAP           2:25.25        1  
 17     1829     NIEDERMIER, BETH          10  COL           2:26.05        -  
 18     1866     KRAMER, JAYME              9  FIND          2:26.21        -  
 19     1186     WITMER, BETHANY           11  SYLS          2:27.03        -  
 20     1325     OFFUTT, MELANIE            9  DEF           2:27.31        -  
 21     1934     SHOGREN, SERA             10  MAD           2:27.61        -  
 22     1752     BYRNE, COLLEEN            11  ASH           2:28.64        -  
 23     1477     TAYLOR, MARY ELLEN         9  SHAW          2:30.16        -  
 24     1548     WARNER, KRISTYN           10  FRE           2:30.26        -  
 25     1422     ELLING, STACY             10  NAP           2:31.09        -  
 26     1311     DUERK, C***             11  DEF           2:32.00        -  
 27     1901     GROFF, JAIME               9  LEX           2:32.94        -  
 28     1491     HURLESS, MEGAN            10  VAN           2:33.21        -  
 29     1808     DECKER, STEPHANIE         10  COLU          2:33.28        -  
 30     1268     WILSON, BETH              12  BG            2:33.92        -  
 31     1831     RAYBORN, JESSI             9  COL           2:34.02        -  
 32     1681     MALONEY, AMANDA           10  PTC           2:39.39        -  
SRC - Bowling Green State Univ                               Meet Manager Pg 8
                      NW OHIO DISTRICT Swimming and Diving
                             FEBUARY 15-16-17, 1996

                      Meet Results for Timed Finals - Yards

Event 6  Men  200  IM
NW DISTRICT:  * 1:52.91 STEVE HARMS -- 02/95
STATE H.S.:   ! 1:48.97 MARK RHODENBAUGH - OAK HILLS 02/82
NATIONAL H.S: # 1:47.59 WYATT RUSSO - PLANO, TX. 02/92
COOPER POOL:  & 1:50.65 PAUL TEXEIRA -- OHIO UNIV. 02/90

 PL    Meet ID       Name                  Yr  Team           Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1075     HARMS, STEVE              12  STFR          1:55.45       20  
  2     1093     KURTH, TONY                9  STFR          1:57.59       17  
  3     1077     NELSON, KEITH             12  STFR          1:57.83       16  
  4     1133     WOLFE, BRIAN              11  SYLN          1:58.05       15  
  5     1444     NAGEL, MARC               11  NAP           1:58.50       14  
  6     1088     CARROLL, JOHN             10  STFR          2:01.63       13  
  7     1141     BALHOFF, BRETT            10  SYLN          2:02.20       12  
  8     1723     TROUTMAN, MARK            12  SAND          2:03.60       11  
  9     1619     LINDAHL, GEIR             11  OAK           2:03.61        9  
 10     1821     REIS, STEPHEN             11  COLU          2:03.91        7  
 11     1764     SILOY, SCOTT              12  ASH           2:04.29        6  
 12     1480     MCCLUSKEY, KEVIN          12  SHAW          2:05.52        5  
 13     1255     FIRST, GLENN              11  BATH          2:06.08        4  
 14     1617     LAJTI, RON                12  OAK           2:06.27        3  
 15     1440     DELANEY, MICHEAL          11  NAP           2:07.39        2  
 16     1950     KUDELA, HOLGER            12  MAN           2:07.93        1  
 17     1618     LANGE, NICK               11  OAK           2:07.94        -  
 18     1445     NORTON, KYLE              12  NAP           2:08.61        -  
 19     1107     WELLY, NICHOLAS           12  STJO          2:09.65        -  
 20     1269     BAMBUROWSKI, DAVID        12  BG            2:09.70        -  
 21     1843     RICHARDSON, JUSTIN        11  COL           2:09.81        -  
 22     1657     ROUTH, DAVID              11  PERK          2:10.32        -  
 23     1188     BLANKENSHIP, JOSH         10  SYLS          2:10.52        -  
 24     1654     JORDON, PHILLIP            9  PERK          2:10.53        -  
 25     1295     MANGEN, PAUL               9  CEL           2:13.90        -  
 26     1855     SCHWARTZ, ZACH            11  FIND          2:14.17        -  
 27     1140     WECHSEL, JAKE             12  SYLN          2:14.75        -  
 27     1841     HOLTZAPFEL, BRIAN         10  COL           2:14.75        -  
 29     1727     LEECH, RYAN               11  SAND          2:16.04        -  
 30     1273     HALL, ROB                  9  BG            2:16.66        -  
 31     1155     DANKERT, CHAD              9  SYLN          2:16.86        -  
 32     1096     ASELTYNE, TODD            12  STJO          2:18.87        -  
SRC - Bowling Green State Univ                               Meet Manager Pg 9
                      NW OHIO DISTRICT Swimming and Diving
                             FEBUARY 15-16-17, 1996

                      Meet Results for Timed Finals - Yards

Event 7  Women  50  Free
NW DISTRICT:  *  23.52 JAMIE MINNICH - ASHLAND 02/93
STATE H.S.:   !  22.94 AIMEE BERZINS -- CENTERVILLE 02/84
NATIONAL H.S: #  22.69 DARA TORRES -- L.A. WESTLAKE 02/85
COOPER POOL:  &  23.36 TRACY EDMINSTER -- MIAMI UNIV. 02/91

 PL    Meet ID       Name                  Yr  Team           Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1756     PAGET-WILKES, MEGAN       11  ASH             24.23       20  
  2     1543     O'CONNOR, MOLLY           10  FRE             24.59       16.5
  2     1352     SALINAS, KELLY            11  LCC             24.59       16.5
  4     1429     MODEN, KIM                10  NAP             24.63       15  
  5     1118     POSLUSZAY, BETH            9  STUR            24.70       14  
  6     1178     SMILLIE, FIONA            12  SYLS            24.84       13  
  7     1541     MEARS, ANNIE              11  FRE             25.27       12  
  8     1601     LANGE, LINDSAY             9  OAK             25.53       11  
  9     1598     JENKINS, MELISSA           9  OAK             25.61        9  
 10     1758     BITTLE, LAUREN             9  ASH             25.73        7  
 11     1361     ELSTRO, ANNE               9  LCC             25.75        6  
 12     1928     ELDRIDGE, TRACY           10  MAD             25.78        5  
 13     1760     STAUFFER, MOLLY            9  ASH             25.94        4  
 14     1947     MARCHANT, STEPHANIE       10  MAN             26.13        3  
 15     1993     GUEGOLD, GABBY            12  ONT             26.20        2  
 16     1931     GARRISON, ABBY            12  MAD             26.24        1  
 17     1500     BRAUN, KARA                9  WAPA            26.46        -  
 18     1757     NEUBECK, RHIANNON         10  ASH             26.65        -  
 19     1933     MAYER, ASHLEY             10  MAD             26.69        -  
 20     1282     FLECK, LAURIE              9  CEL             26.91        -  
 21     1971     ZAKRAJSEK, BECKY          11  ONT             26.96        -  
 22     1815     DOM, BRANDY               12  COLU            26.97        -  
 23     1943     MCCORKLE, KASEY           11  MAN             27.16        -  
 24     1545     SCHAAF, JENNY              9  FRE             27.18        -  
 25     1637     SCHEUFLER, ANDREA         11  PERK            27.24        -  
 25     1866     KRAMER, JAYME              9  FIND            27.24        -  
 27     1475     WRIGGELSWORTH, KERI        9  SHAW            27.27        -  
 28     1175     GREENSPOON, LORI          12  SYLS            27.35        -  
 29     1173     GOH, CAROLYN              11  SYLS            27.47        -  
 30     1493     KLOSTERMAN, JULIE         11  VAN             27.55        -  
 31     1308     MUMY, CARISSA             12  DEF             27.61        -  
 32     1930     HANSHAW, KRISTIN          10  MAD             27.68        -  
 33     1377     NORTON, HEATHER           11  LS              28.47        -  
SRC - Bowling Green State Univ                               Meet Manager Pg 10
                      NW OHIO DISTRICT Swimming and Diving
                             FEBUARY 15-16-17, 1996

                      Meet Results for Timed Finals - Yards

Event 8  Men  50  Free
NW DISTRICT:  *  21.18 NICK CHENEY -- 02/95
STATE H.S.:   !  20.01 JOE HUDEPOHL -- ST. XAVIER 02/91
NATIONAL H.S: #  20.01 JOE HUDEPOHL -- ST. XAVIER 02/91
COOPER POOL:  &  20.25 ED WAGNER -- EASTERN MICHIGAN 02/90

 PL    Meet ID       Name                  Yr  Team           Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1479     CHENEY, NICK              11  SHAW            21.33       20  
  2     1761     HENIKMAN, ROB             12  ASH             21.45       17  
  3     1079     WEIS, DAVID               11  STFR            21.47       16  
  4     1616     JENKINS, ANDY             11  OAK             21.97       15  
  5     1612     HEMMINGER, AARON          12  OAK             22.00       14  
  6     1718     HOLLAND, SHAWN            11  SAND            22.01       13  
  7     1095     LEAHY, JAMIE               9  STFR            22.19       12  
  8     1137     ROSS, MARTY               11  SYLN            22.22       11  
  9     1291     HALL, MIKE                12  CEL             22.36        9  
 10     1229     ECKERT, JASON             10  AYE             22.54        7  
 11     1726     WILLINGER, CHUCK          11  SAND            22.55        6  
 12     1565     SCHMIDLIN, HANS           11  FRE             22.56        5  
 13     1779     ARNOLD, BOB               12  BY              22.60        4  
 14     1086     STRONG, BRANDON           10  STFR            22.62        3  
 15     1441     HANNA, ZACH               10  NAP             22.73        2  
 16     1085     STEPHENS, JOSH            11  STFR            22.78        1  
 17     1660     SMITH, MARK +             12  PERK            23.01        -  
 18     1481     HARDY, SHAWN              11  SHAW            23.03        -  
 19     1992     MATTHES, NICK             12  ONT             23.11        -  
 20     1706     KOLLOR, RASTO             12  PTC             23.16        -  
 21     1312     HENCH, BRIAN              11  DEF             23.35        -  
 22     1569     YOST, PRYDE                9  FRE             23.41        -  
 23     1399     PUTHOFF, MATT             10  MAR             23.47        -  
 24     1464     NIESE, CHRIS              10  OTGL            23.71        -  
 25     1497     MOSER, ADAM               11  VAN             23.74        -  
 26     1052     SMITH, MARK !             12  CC              23.77        -  
 27     1482     ZIMERLE, BRIAN            12  SHAW            23.88        -  
 28     1438     BURGEI, NATHAN             9  NAP             23.95        -  
 29     1917     GILBERT, DREW              9  LEX             24.03        -  
 30     1652     HANCOCK, ROCKY            12  PERK            24.10        -  
 31     1781     HUGHES, MARSHALL          11  BY              24.11        -  
 32     1613     HILLLMAN, NICK            11  OAK             24.50        -  
SRC - Bowling Green State Univ                               Meet Manager Pg 11
                      NW OHIO DISTRICT Swimming and Diving
                             FEBUARY 15-16-17, 1996

                      Meet Results for Timed Finals - Yards

Event 9  Women  1 M  Diving
NW DISTRICT:  *   493.90 MARGIE STOLL - ST. URSULA 02/88
STATE H.S.:   !   476.40 NANCY HAUCK - SYL. NORTHVIEW 02/79

 PL    Meet ID       Name                  Yr  Team           Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1143     QUINN, ERIN               11  SYLN           450.20       20  
  2     1606     VREELAND, ELLYN           12  OAK            388.35       17  
  3     2005     KOLB, LEAH                10  MAN            356.40       16  
  4     1070     TURNER, STEPHANIE         10  ND             345.45       15  
  5     1183     WATSON, LAUREN            11  SYLS           342.85       14  
  6     2004     BIANCHI, STEPHANIE        10  MAN            338.70       13  
  7     1331     SANFORD, KATIE            12  DEF            329.25       12  
  8     1179     SOHN, SARA                11  SYLS           325.60       11  
  9     1330     BATT, GAIL                 9  DEF            324.15        9  
 10     1125     DUMONT, MARY              11  STUR           317.80        7  
 11     1603     ROBERTS, LAURA            11  OAK            316.85        6  
 12     1436     CORDES, MARGO             11  NAP            310.75        5  
 13     2008     ARGO, MISTY               11  ONT            309.30        4  
 14     1599     KERSTEN, ANN MARIE         9  OAK            307.60        3  
 15     2002     NASIPAK, NICOLE           10  LEX            307.50        2  
 16     1995     VAN DUYNE, MINDY          11  ASH            294.65        1  
 17     1675     KRESGE, KRISTINA           9  PTC            222.25        -  
 18     1668     LAPOINTE, LISA            11  PERY           218.15        -  
 19     1211     HILL, RACHEL               9  WAUS           213.30        -  
 20     1061     HOUSTON, LEIGH            12  ND             200.10        -  
 21     1127     NAVARNE, GILLIANE         10  STUR           130.25        -  
 22     1755     STAUFFER, MINDY           11  ASH            128.90        -  
 23     1456     STOVER, CHRISSY           10  NAP            126.25        -  
 24     1604     STOVIER, RYLYNN           10  OAK            126.05        -  
 25     1435     LIMBIRD, RACHEL            9  NAP            124.90        -  
 26     1068     SLAWINSKI, BETSY          12  ND             117.35        -  
 27     1074     FRY, KRISTEN              11  SP             114.75        -  
 28     1053     HAMEN, HOLLY              10  CC             112.60        -  
 29     2001     KNAPP, NICOLLE            12  LEX            111.50        -  
 30     1126     HARDESTY, KRISTEN         12  STUR           107.10        -  
 31     1212     VANDOCK, BETHANY           9  WAUS           100.65        -  
 32     1165     BYRON, SARAH              10  SYLN            78.80        -  
SRC - Bowling Green State Univ                               Meet Manager Pg 12
                      NW OHIO DISTRICT Swimming and Diving
                             FEBUARY 15-16-17, 1996

                      Meet Results for Timed Finals - Yards

Event 10  Men  1 M  Diving
NW DISTRICT:  *   574.50 SCOTT SIFORD - ST. FRANCIS 02/87
STATE H.S.:   !   528.35 RANDY CHAMBERS - CANTON HOOVER 02/78

 PL    Meet ID       Name                  Yr  Team           Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1647     CASSIDY, NIC              11  PERK           426.95       20  
  2     1090     KOENIG, SCOTT              9  STFR           397.95       17  
  3     1645     BEVINGTON, MARK           11  PERK           384.40       16  
  4     1106     VOSSEN, JASON             11  STJO           380.25       15  
  5     1667     WALLACE, JASON             9  PERY           370.60       14  
  6     1648     DAVEY, KEVIN              11  PERK           358.60       13  
  7     1192     WILK, TJ                  10  SYLS           354.95       12  
  8     2003     ASHCRAFT, CHRIS           11  LEX            351.80       11  
  9     2006     VAN HARLINGAN, TOM        11  MAN            347.35        9  
 10     1571     NEWMAN, RYAN              10  FRE            341.05        7  
 11     2000     SOMMER, AARON             12  FIND           321.00        6  
 12     1998     GOOD, JEFF                11  FIND           320.10        5  
 13     1468     WEIS, BRIAN               11  OTGL           311.00        4  
 14     1191     NICHOLS, JASON            10  SYLS           299.10        3  
 15     1622     WHITMAN, TONY             12  OAK            295.50        2  
 16     1996     DORR, DAVID               11  ASH            258.05        1  
 17     1702     WINDNAGEL, DAN            11  PTC            199.40        -  
 18     1650     FRALEY, CHAD               9  PERK           195.30        -  
 19     1218     O'NEAL, ROBERT            11  WAUS           189.20        -  
 20     1614     HISS, TONY                12  OAK            184.40        -  
 21     1216     VANDOCK, DAN              10  WAUS           118.10        -  
 22     1997     FROST, TYLER              12  FIND           116.00        -  
 23     1999     SNARE, TONY                9  FIND           114.80        -  
 24     2009     NEUMAN, JACOB             10  ONT            114.15        -  
 25     1403     HERTENSTEIN, ZACH          9  SMM            112.90        -  
 26     1696     SORGEN, COREY             10  PTC            110.20        -  
 27     1570     FISHER, KYLE              10  FRE            108.05        -  
 28     1303     EBBING, JASON             12  COLD           106.70        -  
 29     1695     KRESGE, MATT              10  PTC             98.30        -  
 30     1164     DAUGHERTY, BRAD           10  SYLN            97.50        -  
 31     1390     WARD, JOE                 10  LS              96.20        -  
 32     1615     HOWER, RAY                10  OAK             94.90        -  
SRC - Bowling Green State Univ                               Meet Manager Pg 13
                      NW OHIO DISTRICT Swimming and Diving
                             FEBUARY 15-16-17, 1996

                      Meet Results for Timed Finals - Yards

Event 11  Women  100  Fly
NW DISTRICT:  *  56.93 ANDREA SZEKELY - BOWLING GREEN 02/85
STATE H.S.:   !  55.20 SARAH WEIS -- SYL. NORTHVIEW 02/88
NATIONAL H.S: #  53.95 JENNA JOHNSON -- LAHABRA, CA. 02/84
COOPER POOL:  &  54.84 MAUREEN NEWLON - OHIO UNIV. 02/91

 PL    Meet ID       Name                  Yr  Team           Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1115     DISALLE, CAROLINE         12  STUR            58.09       20  
  2     1886     WISEMAN, SARAH            12  GAL           1:00.00       17  
  3     1871     ZIRKLE, BRI               11  FIND          1:00.04       16  
  4     1430     RATH, TISHA                9  NAP           1:00.76       15  
  5     1928     ELDRIDGE, TRACY           10  MAD           1:01.68       14  
  6     1117     ZALECKI, JOSI              9  STUR          1:02.15       13  
  7     1265     MCROBERTS, LINDSEY        12  BG            1:02.32       12  
  8     1751     FIKE, LINDSAY             12  ASH           1:02.40       11  
  9     1009     WILLETS, KATE             10  AW            1:02.51        9  
 10     1033     WILDE, KELLY              11  CC            1:03.42        7  
 11     1605     TABBERT, AMY              10  OAK           1:03.76        6  
 12     1222     ZEIGER, SARAH              9  MAU           1:04.12        5  
 13     1063     KERNER, MEGHAN            11  ND            1:04.56        4  
 14     1248     KOHLI, HEATHER            11  BATH          1:05.47        3  
 15     1175     GREENSPOON, LORI          12  SYLS          1:05.67        2  
 16     1433     WEBER, TRACY               9  NAP           1:05.75        1  
 17     1808     DECKER, STEPHANIE         10  COLU          1:06.32        -  
 18     1300     KINCAID, JENNY            11  COLD          1:06.52        -  
 19     1901     GROFF, JAIME               9  LEX           1:07.44        -  
 20     1221     GRAY, JACQUE              12  MCC           1:07.47        -  
 21     1424     FREY, SARAH                9  NAP           1:07.50        -  
 22     1524     STROMAN, MEGHAN           11  FOST          1:07.54        -  
 23     1072     UTTER, JESSIE              9  ND            1:07.93        -  
 24     1473     ENDICOTT, STACEY          10  SHAW          1:08.08        -  
 25     1948     SCHEIDT, MELISSA          10  MAN           1:08.61        -  
 26     1360     BOETTGER, ANNE             9  LCC           1:09.23        -  
 27     1008     TAPOLA, JESS               9  AW            1:09.53        -  
 28     1627     FOSCO, KELLY              12  PERK          1:09.91        -  
 29     1151     MAHONEY, EMILY             9  SYLN          1:10.03        -  
 30     1674     DRUSBACKY, JESSICA         9  PTC           1:10.17        -  
 31     1636     ROUTH, KATHERINE           9  PERK          1:10.78        -  
 32     1311     DUERK, C***             11  DEF           1:10.96        -  
SRC - Bowling Green State Univ                               Meet Manager Pg 14
                      NW OHIO DISTRICT Swimming and Diving
                             FEBUARY 15-16-17, 1996

                      Meet Results for Timed Finals - Yards

Event 12  Men  100  Fly
NW DISTRICT:  *  51.49 ANDREW LAYNE - FINDLAY 02/87
STATE H.S.:   !  49.01 DAVE WILSON -- CIN. ANDERSON 02/79
NATIONAL H.S: #  47.60 ANTHONY NESTY -- JACKSONVILLE 02/86
COOPER POOL:  &  48.69 ED WAGNER - EASTERN MICHIGAN 02/90

 PL    Meet ID       Name                  Yr  Team           Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1079     WEIS, DAVID               11  STFR            51.89       20  
  2     1646     BINTING, CHRIS            10  PERK            52.04       17  
  3     1077     NELSON, KEITH             12  STFR            52.24       16  
  4     1849     BABB, PHILLIP             10  FIND            53.88       15  
  5     1800     PARKER, JON               10  CF              55.00       14  
  6     1087     DISALLE, ERIC             10  STFR            55.49       13  
  7     1085     STEPHENS, JOSH            11  STFR            55.50       12  
  8     1619     LINDAHL, GEIR             11  OAK             55.93       11  
  9     1656     RENGEL, DAVID             10  PERK            56.05        9  
 10     1050     KOPFMAN, MIKE             10  CC              56.13        7  
 11     1529     STRAHM, TONY              12  FOST            56.30        5.5
 11     1445     NORTON, KYLE              12  NAP             56.30        5.5
 13     1765     FERRELL, MIKE             11  ASH             56.63        4  
 14     1312     HENCH, BRIAN              11  DEF             56.81        3  
 15     1391     WRIGHT, BEN               10  LS              57.95        2  
 16     1386     HARDY, TYLER              11  LS              58.16        1  
 17     1450     WIEDERWOHL, BRIAN         11  NAP             58.33        -  
 18     1843     RICHARDSON, JUSTIN        11  COL             58.64        -  
 19     1253     JONES, DAVID              12  BATH            58.75        -  
 20     1269     BAMBUROWSKI, DAVID        12  BG              58.92        -  
 21     1280     WOMACK, LUCAS              9  BG              59.18        -  
 22     1562     OLIVER, JON                9  FRE             59.34        -  
 23     1187     BENDER, DOUG              12  SYLS            59.42        -  
 24     1587     KRUGER, WILL              11  HUR             59.52        -  
 25     1952     SIGG, MIKE                11  MAN             59.53        -  
 26     1439     CHRISTLIEB, DAVID         12  NAP           1:00.28        -  
 27     1154     ROSS, JOEY                 9  SYLN          1:00.56        -  
 28     1011     KAUFMANN, DAVID           12  BRY           1:01.05        -  
 29     1721     PATTERSON, COOTER          9  SAND          1:01.25        -  
 30     1653     HENNING, ZACH              9  PERK          1:01.60        -  
  -     1220     IRVING, DAVID             12  OH                DQ         -  
  -     1139     DEBORD, GABE              11  SYLN              DQ         -