Results 3rd South Australian Summer A Grade Scratch Meet (SC)

Results 3rd South Australian Summer A Grade Scratch Meet (SC)

Post by Tony Brya » Mon, 23 Dec 1996 04:00:00

Results 3rd Summer A Grade Meet (short course)
Adelaide Aquatic Centre Saturday November 30, 1996
----------------------------------------------------------------------------
Women's 50 m Backstroke
   1.   Amanda Treleaven        Bayside Aquatic                 0:30.25
   2.   Belinda Bocson          Norwood - SASI                  0:30.53
   3.   Janelle Snigg           Blue Lake Y                     0:32.22

Men's 50 m Backstroke
   1.   Damen Abbott            State Swim Clovercrest          0:28.41
   2.   Derek Lee               Norwood                         0:29.13
   3.   Adam Wylie              Adelaide                        0:29.31

Women's 100 m Individual Medley
   1.   Lisa Walker             Norwood - SASI                  1:06.40
   2.   Cherie Currie           James Aquatic - SASI            1:07.20
   3.   Amanda Treleaven        Bayside Aquatic                 1:08.44

Men's 100 m Individual Medley
   1.   Ryan Mitchell           Port Augusta - SASI             0:57.77
   2.   Liam Short              Norwood                         1:00.35
   3.   Derek Lee               Norwood                         1:01.82

Women's 200 m Freestyle
   1.   Louise Koronis          Adelaide - SASI                 2:08.00
   2.   Catherine Ware          Burnside                        2:09.48
   3.   Belinda Bocson          Norwood - SASI                  2:10.44

Men's 200 m Freestyle
   1.   Iain Melhuish           Norwood - SASI                  1:54.82
   2.   Duncan Ware             Burnside                        1:55.56
   3.   Wayne Pfeffer           Adelaide                        1:55.64

Women's 100 m ***stroke
   1.   Lisa Walker             Norwood - SASI                  1:11.97
   2.   Cherie Currie           James Aquatic - SASI            1:12.15
   3.   Renee Graefe            Elizabeth Aquatic               1:16.22

Men's 100 m ***stroke
   1.   Ryan Mitchell           Port Augusta - SASI             1:01.91
   2.   Nathan Hewitt           Elizabeth Aquatic - SASI        1:02.43 SA Record & Best by SA 17/u
   3.   Bradley Currie          James Aquatic                   1:07.34
        (Samuel McCarthy        Fleurieu                        1:09.90 SA Record & Best by SA 13/u)

Women's 800 m Freestyle
   1.   Elizabeth Philp         Adelaide - SASI                 8:51.66
   2.   Donna Keatley           Burnside - SASI                 8:59.87
   3.   Ann Ligas               Adelaide - SASI                 9:09.96

Men's 800 m Freestyle
   1.   Wayne Pfeffer           Adelaide                        8:28.11
   2.   Joseph Black            Bayside Aquatic                 8:49.15
   3.   Ryan Blair              Bayside Aquatic                 9:12.31

Women's 100 m Butterfly
   1.   Kelly Doyle             Norwood                         1:04.76
   2.   Catherine Ware          Burnside                        1:06.66
   3.   Rachael Cottle          Murray Bridge                   1:06.72

Men's 100 m Butterfly
   1.   Iain Melhuish           Norwood - SASI                  0:57.37
   2.   Adam Wylie              Adelaide                        0:58.36
   3.   Joshua Jacobs           Norwood                         0:58.70

Women's 200 m Backstroke
   1.   Megan McMahon           Norwood                         2:20.16
   2.   Amanda Treleaven        Bayside Aquatic                 2:20.92
   3.   Debbie Burford          Bayside Aquatic                 2:21.18

Men's 200 m Backstroke
   1.   David Norman            Norwood - SASI                  2:06.15
   2.   Liam Short              Norwood                         2:07.93
   3.   Damen Abbott            State Swim Clovercrest          2:08.10

Women's 50 m Freestyle
   1.   Belinda Bocson          Norwood - SASI                  0:26.86
   2.   Kelly Doyle             Norwood                         0:27.75
   3.   Shauna Pincombe         Adelaide                        0:27.98

Men's 50 m Freestyle
   1.   Andrew Dillon           Bayside Aquatic                 0:24.86
   2.   Michael Randells        Elizabeth Aquatic               0:25.04 SA Record & Best by SA 14/u
   3.   Scott Wilson            Norwood                         0:25.11
        (Timothy Green          Burnside                        0:26.60 SA Record & Best by SA 13/u)

Women's 400 m Individual Medley
   1.   Megan McMahon           Norwood                         4:55.66
   2.   Kelly Rolinski          James Aquatic                   5:13.99
   3.   Samara Wright           Burnside                        5:14.29

Men's 400 m Individual Medley
   1.   Iain Melhuish           Norwood - SASI                  4:37.65
   2.   David Norman            Norwood - SASI                  4:29.00
   3.   Nathan Hewitt           Elizabeth Aquatic - SASI        4:57.17