Results 3rd South Austrlian Commonwealth Bank Winter A Grade Meet

Results 3rd South Austrlian Commonwealth Bank Winter A Grade Meet

Post by Tony Brya » Sat, 13 Jul 1996 04:00:00

Results 3rd Commonwealth Bank A Grade Scratch Meet
Conducted at Adelaide Aquatic Centre Friday 28th June 1996

Women's 50 m ***stroke
   1.   Helen Denman            SASI                            0:33.68
   2.   Lisa Walker             Norwood - SASI                  0:34.04
   3.   Gemma Turner            Norwood                         0:34.42

Men's 50 m ***stroke
   1.   Phil Rogers             State Swim Clovercrest - SASI   0:28.67
   2.   Nathan Hewitt           Elizabeth Aquatic - SASI        0:29.66 SA 17 yr record
   3.   David Pregarz           Adelaide                        0:30.69
        (Michael Randells       Elizabeth Aquatic               0:3.141 Best by SA 14 yr)

Women's 100 m Butterfly
   1.   Kelly Doyle             Norwood                         1:05.78
   2.   Amanda Treleaven        Bayside Aquatic                 1:06.78
   3.   Gretchen Chambers       Norwood                         1:06.83

Men's 100 m Butterfly
   1.   Ryan Mitchell           Port Augusta - SASI             0:56.25
   2.   Iain Melhuish           Norwood - SASI                  0:56.62
   3.   Anthony Barisic         Adelaide                        0:57.11

Women's 200 m Freestyle
   1.   Amanda Treleaven        Bayside Aquatic                 2:08.13
   2.   Gretchen Chambers       Norwood                         2:09.75
   3.   Ann Ligas               Adelaide - SASI                 2:11.73

Men's 200 m Freestyle
   1.   Iain Melhuish           Norwood - SASI                  1:56.34
   2.   Duncan Ware             Burnside                        1:56.76
   3.   Wayne Pfeffer           Adelaide                        1:59.65

Telstra MobileNet Challenge
   This event is conducted by invitation for both the fastest 8 SA based male
   and female swimmers over 50 m freestyle. It is a head to head elimination
   contest with pairings drawn by lot at each round, with the winner proceeding
   to the next round with the loser eliminated.

Women's MobileNet Challenge
   1.   Belinda Bocson          Norwood - SASI
   2.   Shauna Pincombe         Adelaide

Men's MobileNet Challenge
   1.   Phil Rogers             State Swim Clovercrest - SASI
   2.   Iain Melhuish           Norwood - SASI

Women's 200 m ***stroke
   1.   Cherie Currie           James Aquatic - SASI            2:33.84
   2.   Lisa Walker             Norwood-SASI                    2:34.85
   3.   Megan McMahon           Norwood                         2:37.16

Men's 200 m ***stroke
   1.   Ryan Mitchell           Port Augusta-SASI               2:14.75
   2.   Phil Rogers             State Swim Clovercrest-SASI     2:15.47
   3.   Nathan Hewitt           Elizabeth Aquatic-SASI          2:20.21

Women's 100 m Backstroke
   1.   Danielle Lewis          Marion - SASI                   1:06.49
   2.   Amanda Treleaven        Bayside Aquatic                 1:06.74
   3.   Claire Neal             Adelaide                        1:07.88

Men's 100 m Backstroke
   1.   Iain Melhuish           Norwood - SASI                  0:59.72
   2.   Marcus Langman          Norwood - SASI                  0:59.78
   3.   David Norman            Norwood - SASI                  1:00.09

Women's 400 m Individual Medley
   1.   Lisa Walker             Norwood - SASI                  4:55.35
   2.   Megan McMahon           Norwood                         4:58.82 Best by SA 13yr, 14 yr, 15 yr
   3.   Ann Ligas               Adelaide - SASI                 5:11.69

Men's 400 m Individual Medley
   1.   David Norman            Norwood - SASI                  4:37.99
   2.   Nathan Hewitt           Elizabeth Aquatic - SASI        4:43.89
   3.   Terry Anninos           Adelaide                        4:49.94

Leading clubs in Winter Club Pennant Competition
(conducted over A Grade, B Grade and C Grade meets)
   1.   Norwood                 1184
   2.   Adelaide                 800
   3.   Bayside Aquatic          586
   4.   Marion                   535
   5.   Elizabeth Aquatic        511
   6.   State Swim Clovercrest   448
   7.   Burnside                 446
   8.   Fleurieu                 301
   9.   James Aquatic            258
  10.   South Coast              238