ASA (ENGLAND) NATIONAL SC CHAMPIONSHIPS FINALS RESULTS 2

ASA (ENGLAND) NATIONAL SC CHAMPIONSHIPS FINALS RESULTS 2

Post by The Bennett » Mon, 18 Dec 1995 04:00:00

               ASA NATIONAL WINTER SWIMMING CHAMPIONSHIPS
                 UNCLE BEN'S WINTER SWIMMING CHALLENGE
                         Saturday 16th December
                          SESSION 5 (10.00am)

EVENT 501 FINAL OF EVENT 201 WOMENS 800m FREESTYLE              

 1.  Carla GEURTS           NETHERLANDS  (20/04/71)  8:39.29            
 2.  Helen BILLINGTON       ST HELENS    (19/07/76)  8:45.40            
 3.  Sarah COLLINGS         CO BRADFORD  (31/05/78)  8:48.38              
 4.  Jackie FAWKES *        STOCKPORT MO (12/10/80)  8:52.31            
 5.  Margaretha PEDDER *    PORTSMOUTH N (27/06/80)  8:52.52      
 6.  Eva MORTENSEN          CO LEEDS     (12/09/70)  8:52.76      
 7.  Kirsten BUNCLARK *     ORPINGTON    (28/05/79)  8:57.04      
 8.  Paula WOOD             HILLINGDON B (18/07/78)  9:01.54      

EVENT 502 FINAL OF EVENT 202 MENS 200m BACKSTROKE              

 1.  Adam RUCKWOOD          COBIRMINGHAM (13/09/74)  1:56.68        
 2.  Steven MELLOR          COBIRM'N     (  /  /73)  1:59.72        
 3.  Chris JONES            CO CARDIFF   (14/07/71)  2:00.42          
 4.  Neil WILLEY            BARNET COPT  (11/09/76)  2:02.17        
 5.  Adrian O'CONNOR        IRELAND      (01/01/72)  2:02.93      
 6.  James GRIFFIN          CO BRADFORD  (20/05/78)  2:03.53      
 7.  Ross CLEMENT           GLOUCESTER   (19/04/77)  2:05.09      
 8.  Marcos LAZZARINI       BARNET COPT  (01/07/70)  2:05.41      

EVENT 503 FINAL OF EVENT 203 WOMENS 100m FREESTYLE              

 1.  Karin BRIENESSE        NETHERLANDS  (17/07/69)    55.22        
 2.  Susan ROLPH            CO NEWCASTLE (15/05/78)    56.03          
 3.  Claire HUDDART         CO LEEDS     (22/12/71)    56.49          
 4.  Carrie WILLMOTT        BARNET COPT  (08/06/75)    56.68        
 5.  Karen HAWCROFT         M/U SALFORD  (10/03/78)    57.00      
 6.  Alex BENNETT           NOVA CENT'N  (22/02/77)    57.19      
 7.  Lucy FINDLAY           WYCOMBE DIST (07/11/74)    57.41      
 8.  Janine BELTON *        CO BRADFORD  (23/11/79)    57.79      

EVENT 504 FINAL OF EVENT 204 MENS 100m FREESTYLE                

 1.  Alan RAPLEY            CO SHEFFIELD (20/04/70)    49.54        
 2.  Andrew CLAYTON         CO LEEDS     (10/04/73)    49.93          
 3.  Mark FOSTER            CO CARDIFF   (12/05/70)    49.95      
 4.  Dennis RIJNBEEK        NETHERLANDS  (07/08/72)    49.96        
 5.  Simon HANDLEY          CO SHEFFIELD (23/11/73)    50.11      
 6.  Nicholas OSBORN        PORTSMOUTH N (28/05/74)    50.46      
 7.  Janko GOJKOVIC         CO SHEFFIELD (14/04/73)    50.76      
 8.  Ryan LAURIN            CANADA       (02/05/75)    51.30      

EVENT 505 FINAL OF EVENT 205 WOMENS 200m ***STROKE          

 1.  Nathalie GIGUERE       CANADA       (16/01/73)  2:28.62            
 2.  Marie HARDIMAN         COBIRMINGHAM (21/07/75)  2:29.92            
 3.  Jaime KING             BO WALTHAM F (18/12/76)  2:30.40          
 4.  Louise MIDDLEMORE      CO SHEFFIELD (01/03/78)  2:33.82          
 5.  Suki BROWNSDON         CO COVENTRY  (16/10/65)  2:35.78      
 6.  Heidi EARP *           NEWCASTLE ST (20/12/80)  2:36.01      
 7.  Dawn PALMER            KILLERWHALES (04/04/76)  2:36.39      
 8.  Linda HINDMARSH *      CO LEEDS     (29/09/80) DQ:ST.        

EVENT 506 FINAL OF EVENT 206 MENS 100m ***STROKE            

 1.  Nick GILLINGHAM        COBIRMINGHAM (22/01/67)  1:01.08        
 2.  Greg SCHMID            USA          (14/07/72)  1:01.71        
 3.  Phil MELHUISH          CO CARDIFF   (04/08/70)  1:02.18          
 4.  Russell PATRICK        CANADA       (26/04/75)  1:02.20    
 5.  James PARRACK          CO LEEDS     (10/03/67)  1:02.39      
 6.  Andrew AYERS           CO SWANSEA   (01/02/76)  1:02.73      
 7.  Ian SWIFT              ROTHERHAM M  (19/04/73)  1:03.57      
 8.  Nerius BEIGA           PORTSMOUTH N (07/03/72)  1:03.78      

EVENT 507 FINAL OF EVENT 207 WOMENS 50m BUTTERFLY              

 1.  Caroline FOOT          YORK CITY BC (14/03/65)    27.83 GB RECORD          
 2.  Karin BRIENESSE        NETHERLANDS  (17/07/69)    27.91          
 3.  Samantha GREENEP       IPSWICH      (22/08/77)    28.10          
 4.  Sarah MASSEY           CO BRADFORD  (23/05/78)    28.37          
 5.  Susan ROLPH            CO NEWCASTLE (15/05/78)    28.71      
 6.  Kerry MARTIN           STIRLING     (29/10/75)    28.84      
 7.  Suki BROWNSDON         CO COVENTRY  (16/10/65)    29.23      
 8.  Joanne PARK            CO NEWCASTLE (13/06/76)    29.45      

EVENT 508 FINAL OF EVENT 208 MENS 4 x 200m FREESTYLE TEAM      

 1.  CITY OF LEEDS                                   7:18.70    
 2.  PORTSMOUTH NORTHSEA                             7:28.86      
 3.  CITY OF BIRMINGHAM                              7:33.26      
 4.  MILLFIELD SCHOOL                                7:38.20      
 5.  LOUGHBOROUGH STUDENTS                           7:42.18      
 6.  CITY OF SHEFFIELD                               7:47.04      
 7.  CITY OF COVENTRY                                7:47.71      
 8.  HATFIELD                                        7:55.45      

EVENT 509 FINAL OF EVENT 209 WOMENS 4 x 100m MEDLEY TEAM        

 1.  PORTSMOUTH NORTHSEA                             4:18.14          
 2.  CITY OF LEEDS                                   4:19.33        
 3.  CITY OF NEWCASTLE                               4:22.87        
 4.  LOUGHBOROUGH STUDENTS                           4:24.41        
 5.  NOVA CENTURION                                  4:24.63      
 6.  CITY OF BIRMINGHAM                              4:25.36      
 7.  BARNET COPTHALL                                 4:25.58      
 8.  BOROUGH OF KIRKLEES                             4:27.73      

--
Roger Bennett