ASA (ENGLAND) NATIONAL SC CHAMPIONSHIPS FINALS RESULTS 3

ASA (ENGLAND) NATIONAL SC CHAMPIONSHIPS FINALS RESULTS 3

Post by The Bennett » Mon, 18 Dec 1995 04:00:00

               ASA NATIONAL WINTER SWIMMING CHAMPIONSHIPS
                 UNCLE BEN'S WINTER SWIMMING CHALLENGE
                         Saturday 16th December
                           SESSION 6 (4.00pm)

EVENT 601 FINAL OF EVENT 401 MENS 50m FREESTYLE                

 1.  Mark FOSTER            CO CARDIFF   (12/05/70)    21.71          
 2.  Alan RAPLEY            CO SHEFFIELD (20/04/70)    22.51              
 3.  Simon HANDLEY          CO SHEFFIELD (23/11/73)    22.80          
 4.  Ryan LAURIN            CANADA       (02/05/75)    23.03              
 5.  Martyn DAVIES          CO SWANSEA   (20/03/74)    23.21 WELSH REC    
 6.  Forbes DUNLOP          MILNGAVIE &B (14/01/75)    23.28 SCO RECORD    
 7.  Dennis RIJNBEEK        NETHERLANDS  (  /  /72)    23.30      
 8.  Janko GOJKOVIC         CO SHEFFIELD (14/04/73)    23.35      

EVENT 602 FINAL OF EVENT 402 WOMENS 50m FREESTYLE              

 1.  Karin BRIENESSE        NETHERLANDS  (17/07/69)    26.00          
 2.  Susan ROLPH            CO NEWCASTLE (15/05/78)    26.04        
 3.  Carrie WILLMOTT        BARNET COPT  (08/06/75)    26.48        
 4.  Sara HOPKINS           CO CHESTER   (25/02/76)    26.55        
 5.  Janine BELTON *        CO BRADFORD  (23/11/79)    26.67      
 6.  Lucy ARROWSMITH        CO CARDIFF   (27/02/74)    26.70      
 7.  Claire HUDDART         CO LEEDS     (22/12/71)    26.78      
 8.  Chantal GIBNEY *       IRELAND      (01/01/80)    26.97      

EVENT 603 FINAL OF EVENT 403 MENS 200m BUTTERFLY                

 1.  James HICKMAN          STOCKPORT MO (02/02/76)  1:56.57 GB RECORD          
 2.  Dale GRASSBY           COBIRMINGHAM (26/05/77)  2:02.47            
 3.  Daniel CARR            CO SHEFFIELD (13/02/76)  2:02.77                
 4.  Stuart SANDERS         COBIRMINGHAM (16/02/78)  2:02.92            
 5.  Paul MYERS             IRELAND      (01/01/74)  2:03.02      
 6.  Stephen PARRY          CO LIVERPOOL (02/03/77)  2:03.04      
 7.  Kevin CROSBY           W WARRIORS   (27/09/73)  2:03.48      
 8.  Christopher JONES      COBIRMINGHAM (11/01/78)  2:04.10      

EVENT 604 FINAL OF EVENT 404 WOMENS 100m BACKSTROKE            

 1.  Lucy FINDLAY           WYCOMBE DIST (07/11/74)  1:01.81            
 2.  Emma TATTAM            PORTSMOUTH N (21/07/73)  1:02.42          
 3.  Kathy OSHER            EALING       (30/06/69)  1:02.77          
 4.  Jo DEAKINS             CO COVENTRY  (20/11/72)  1:03.17        
 5.  Wendy GREAVES          NOVA CENT'N  (22/03/77)  1:03.45      
 6.  Lauren STENT           L'BORO STUDT (17/03/75)  1:03.50      
 7.  Zoe CRAY               IPSWICH      (21/03/74)  1:03.65      
 8.  Jane SOLOMON           L'BORO STUDT (04/04/75)  1:03.74      

EVENT 605 FINAL OF EVENT 405 MENS 200m ***STROKE            

 1.  Nick GILLINGHAM        COBIRMINGHAM (22/01/67)  2:09.21            
 2.  Andrew AYERS           CO SWANSEA   (01/02/76)  2:13.85 WELSH REC          
 3.  Adrian TURNER          M/U SALFORD  (21/01/77)  2:15.64        
 4.  Ian SWIFT              ROTHERHAM M  (19/04/73)  2:16.00        
 5.  Daragh SHARKEY         IRELAND      (01/01/75)  2:16.03      
 6.  Phil MELHUISH          CO CARDIFF   (04/08/70)  2:17.36      
 7.  Russell PATRICK        CANADA       (26/04/75)  2:19.41      
 8.  Niall MORAGHAN         IRELAND      (01/01/74)  2:20.60      

EVENT 606 FINAL OF EVENT 406 WOMENS 100m BUTTERFLY              

 1.  Samantha GREENEP       IPSWICH      (22/08/77)  1:01.02          
 2.  Caroline FOOT          YORK CITY BC (14/03/65)  1:01.25          
 3.  Samantha PURVIS        DERWENTSIDE  (24/06/67)  1:02.41            
 4.  Marion MADINE          IRELAND      (01/01/70)  1:02.46          
 5.  Alex BENNETT           NOVA CENT'N  (22/02/77)  1:02.70      
 6.  Sarah MASSEY           CO BRADFORD  (23/05/78)  1:02.83      
 7.  Kerry MARTIN           STIRLING     (29/10/75)  1:03.18      
 8.  Karin BRIENESS         NETHERLANDS  (  /  /69)  1:03.73      

EVENT 607 FINAL OF EVENT 407 MENS 100m BACKSTROKE              

 1.  Neil WILLEY            BARNET COPT  (11/09/76)    53.70        
 2.  Adam RUCKWOOD          COBIRMINGHAM (13/09/74)    54.62        
 3.  Steven MELLOR          COBIRM'M     (11/03/73)    55.81        
 4.  Jamie SALTER           COBIRMINGHAM (18/03/76)    56.05        
 5.  Adrian O'CONNOR        IRELAND      (01/01/72)    56.35      
 6.  Tim RILEY              M/U SALFORD  (16/09/78)    56.69      
 7.  Lee PETERSON           PORTSMOUTH N (09/06/74)    57.55      
 8.  James GRIFFIN          CO BRADFORD  (20/05/78)    57.72      

EVENT 608 FINAL OF EVENT 408 WOMENS 50m ***STROKE            

 1.  Jaime KING             BO WALTHAM F (18/12/76)    32.10        
 2.  Suki BROWNSDON         CO COVENTRY  (16/10/65)    32.38            
 3.  Nathalie GIGUERE       CANADA       (16/01/73)    33.42        
 4.  Emma ROBINSON          IRELAND      (01/01/78)    33.64          
 5.  Linda HINDMARSH *      CO LEEDS     (29/09/80)    33.69      
 6.  Rachel PLAXTON         CO LEEDS     (22/09/78)    33.81      
 7.  Heidi EARP *           NEWCASTLE ST (20/12/80)    33.89      
 8.  Mary CORLESS *         IRELAND      (01/01/79)    34.76      

EVENT 609 FINAL OF EVENT 409 MENS 400m INDIVIDUAL MEDLEY        

 1.  James HICKMAN          STOCKPORT MO (02/02/76)  4:16.73        
 2.  David WARREN           CO LEEDS     (24/08/71)  4:17.88        
 3.  Ben LAFFERTY           CO LEEDS     (31/01/71)  4:19.50        
 4.  James HARRIS           ELTHAMIAN    (17/07/77)  4:21.84      
 5.  Edward CLEMENT *       KILLERWHALES (01/06/79)  4:23.64      
 6.  Fraser WALKER          W WARRIORS   (01/10/73)  4:23.74      
 7.  Chris JONES            CO CARDIFF   (14/07/71)  4:23.75      
 8.  Michael HOW            WIGAN WASPS  (11/03/78)  4:25.44      

EVENT 610 FINAL OF EVENT 410 WOMENS 4 x 200m FREESTYLE TEAM    

 1.  PORTSMOUTH NORTHSEA                             8:16.68 GB CLUB REC        
 2.  CITY OF LEEDS                                   8:18.04        
 3.  CITY OF BRADFORD                                8:25.49        
 4.  CITY OF BIRMINGHAM                              8:29.20    
 5.  WARRIORS OF WARRINGTON                          8:33.49      
 6.  BOROUGH OF KIRKLEES                             8:37.14      
 7.  NOVA CENTURION                                  8:38.89      
 8.  LOUGHBOROUGH STUDENTS                           8:47.65      

--
Roger Bennett