Results 1st Commonwealth Bank A Grade Scratch Meet (South Australia, SC)

Results 1st Commonwealth Bank A Grade Scratch Meet (South Australia, SC)

Post by Tony Brya » Fri, 07 Jun 1996 04:00:00

Results 1st Commonwealth Bank A Grade Scratch Meet
Conducted at Adelaide Aquatic Centre Friday 31st May 1996

Women's 100 m Individual Medley
   1.   Lisa Walker             Norwood                 1:06.95
   2.   Kelly Doyle             Norwood                 1:09.03
   3.   Megan McMahon           Norwood                 1:09.23

Men's 100 m Individual Medley
   1.   Marcus Langman          Norwood                 1:00.85
   2.   Anthony Barisic         Adelaide                1:00.91
   3.   Duncan Ware             Burnside                1:03.17

Women's 800 m Freestyle
   1.   Donna Keatley           Burnside                8:58.63
   2.   Samara Wright           Burnside                9:22.76
   3.   Lauren Davos            Norwood                 9:42.21

Men's 800 m Freestyle
   1.   Brett Bergman           South Coast             8:34.41
   2.   Wayne Pfeffer           Adelaide                8:35.43
   3.   David Wardleworth       Adelaide                8:54.14

Women's 100 m Butterfly
   1.   Gretchen Chambers       Norwood                 1:06.85
   2.   Kelly Doyle             Norwood                 1:07.51
   3.   Louise Koronis          Adelaide                1:08.34

Men's 100 m Butterfly
   1.   Iain Melhuish           Norwood                 0:57.27
   2.   Anthony Barisic         Adelaide                0:57.96
   3.   Andrew Dillon           Bayside Aquatic         1:00.03

Women's 400 m Individual Medley
   1.   Lisa Walker             Norwood                 4:57.48
   2.   Gretchen Chambers       Norwood                 5:11.77
   3.   Claire Neal             Adelaide                5:13.01

Men's 400 m Individual Medley
   1.   David Norman            Norwood                 4:40.00
   2.   Iain Melhuish           Norwood                 4:40.05
   3.   Samuel McCarthy         Fleurieu                5:06.13

Women's 100 m Freestyle
   1.   Susan Nobes             Bayside Aquatic         1:01.26
   2.   Louise Koronis          Adelaide                1:01.70
   3.   Catherine Ware          Burnside                1:01.77

Men's 100 m Freestyle
   1.   Marcus Langman          Norwood                 0:53.03
   2.   Duncan Ware             Burnside                0:54.79
   3.   Scott Wilson            Norwood                 0:54.97

Women's 200 m ***stroke
   1.   Lisa Walker             Norwood                 2:40.36
   2.   Megan McMahon           Norwood                 2:40.55 (best by SA 13 yr)
   3.   Clare Alstin            Bayside Aquatic         2:41.50

Men's 200 m Breaatstroke
   1.   Derek Lee               Norwood                 2:31.65
   2.   David Pregarz           Adelaide                2:32.01
   3.   Stephen Saunders        Elizabeth Aquatic       2:37.22

Women's 50 m Backstroke
   1.   Susan Nobes             Bayside Aquatic         0:32.37
   2.   Claire Neal             Adelaide                0:32.39
   3.   Janelle Snigg           Blue Lake Y             0:32.82

Men's 50 m Backstroke
   1.   Marcus Langman          Norwood                 0:28.02
   2.   Scott Wilson            Norwood                 0:28.23
   3.   Andrew Osborne          LeFevre Portside        0:28.67

Women's 400 m Freestyle
   1.   Donna Keatley           Burnside                4:26.71
   2.   Gretchen Chambers       Norwood                 4:32.88
   3.   Amanda Treleaven        Bayside Aquatic         4:33.53

Men's 400 m Freestyle
   1.   Iain Melhuish           Norwood                 4:09.97
   2.   Duncan Ware             Burnside                4:11.36
   3.   Wayne Pfeffer           Adelaide                4:11.58