Corrected results 4th South Australian AA Meet

Corrected results 4th South Australian AA Meet

Post by Tony Brya » Sat, 23 Dec 1995 04:00:00

Results 4th Summer AA Meet
conducted by South Australian Amateur Swimming Association
at Adelaide Aquatic Centre 10-December-95

Women's 50 m Butterfly
   1.   Belinda Bocson          Norwood (SASI)                  0:30.72
   2.   Danielle Lewis          Marion                          0:31.02
   3.   Kelly Doyle             Norwood                         0:31.21

Men's 50 m Butterfly
   1.   Damen Abbott            State Swim Clovercrest          0:27.84
   2.   Andrew Dillon           Port Pirie                      0:28.06
   3.   Adam Wylie              Marion                          0:28.57

Women's 400 m Individual Medley
   1.   Sally Parker            State Swim Clovercrest          5:16.96
   2.   Suzanne Schwarz         Adelaide                        5:18.00
   3.   Ann Ligas               Adelaide                        5:18.23

Men's 400 m Individual Medley
   1.   David Norman            Norwood                         4:53.04
   2.   Allan Harris            Adelaide                        4:58.25
   3.   Duncan Ware             Burnside                        5:00.53

Women's 100 m Freestyle
   1.   Shauna Pincombe         Adelaide                        1:01.88
   2.   Louise Koronis          Adelaide                        1:02.56
   3.   Libby Schofield         Norwood                         1:02.88

Men's 100 m Freestyle
   1.   Damen Abbott            State Swim Clovercrest          0:56.25
   2.   Andrew Dillon           Port Pirie                      0:56.70
   3.   Aaron Langman           Norwood                         0:56.98

Women's 200 m Backstroke
   1.   Danielle Lewis          Marion                          2:20.92
   2.   Claire Neal             Adelaide                        2:31.15
   3.   Lisa Walker             Norwood (SASI)                  2:32.34

Men's 200 m Backstroke
   1.   David Norman            Norwood                         2:15.74
   2.   Allan Harris            Adelaide                        2:17.91
   3.   Damen Abbott            State Swim Clovercrest          2:18.40

Women's 100 m ***stroke
   1.   Helen Denman            South Side DOlphins (WA-SASI)   1:14.70
   2.   Lisa Walker             Norwood (SASI)                  1:16.35
   3.   Gemma Turner            Marion (SASI)                   1:18.22

Men's 100 m ***stroke
   1.   Daniel Lee              Norwood (SASI)                  1:09.52
   2.   Nathan Hewitt           Elizabeth Aquatic (SASI)        1:09.52
   3.   Allan Bilney            Blue Lake                       1:09.98

Women's 400 m Freestyle
   1.   Elizabeth Philp         Adelaide                        4:28.69
   2.   Ann Ligas               Adelaide                        4:35.64
   3.   Louise Koronis          Adelaide                        4:42.96

Men's 400 m Freestyle
   1.   Wayne Pfeffer           Adelaide                        4:19.91
   2.   Nathan Hewitt           Elizabeth Aquatic (SASI)        4:22.12
   3.   Adam Wylie              Marion                          4:22.26

Women's 200 m Butterfly
   1.   Catherine Ware          Burnside                        2:26.12
   2.   Libby Schofield         Norwood                         2:27.24
   3.   Sally Parker            State Swim Clovercrest          2:28.39

Men's 200 m Butterfly
   1.   Iain Melhuish           Norwood (SASI)                  2:12.90
   2.   Adam Wylie              Marion                          2:16.23
   3.   David Norman            Norwood                         2:17.35

Women's 50 m Backstroke
   1.   Danielle Lewis          Marion                          0:32.22
   2.   Conor Wilkinson         Vitor Renmark                   0:33.65
   3.   Lauren Stadler          Burnside                        0:34.16

Men's 50 m Backstroke
   1.   Allan Harris            Adelaide                        0:28.40
   2.   Lachlan Horne           Bayside Aquatic                 0:30.63
   3.   Duncan Ware             Burnside                        0:31.61

Women's 1500 m Freestyle
   1.   Donna Keatley           Burnside (SASI)                 17:21.47
   2.   Elizabeth Philp         Adelaide                        17:27.55
   3.   Ann Ligas               Adelaide                        18:14.72

Men's 1500 m Freestyle
   1.   Brett Bergman           South Coast (SASI)              16:43.20
   2.   Iain Melhuish           Norwood (SASI)                  16:48.60
   3.   Travis Nickels          Burnside                        16:53.82