ASA (ENGLAND) NATIONAL SC CHAMPIONSHIPS FINALS RESULTS 4

ASA (ENGLAND) NATIONAL SC CHAMPIONSHIPS FINALS RESULTS 4

Post by The Bennett » Mon, 18 Dec 1995 04:00:00

               ASA NATIONAL WINTER SWIMMING CHAMPIONSHIPS
                 UNCLE BEN'S WINTER SWIMMING CHALLENGE
                          Sunday 17th December
                           SESSION 8 (4.00pm)

EVENT 801 FINAL OF EVENT 701 WOMENS 400m FREESTYLE              

 1.  Alex BENNETT           NOVA CENT'N  (22/02/77)  4:11.48      
 2.  Carla GEURTS           NETHERLANDS  (20/04/71)  4:12.21      
 3.  Eva MORTENSEN          CO LEEDS     (12/09/70)  4:16.12      
 4.  Katie GODDARD          PORTSMOUTH N (07/02/77)  4:16.57      
 5.  Marie HARDIMAN         COBIRMINGHAM (21/07/75)  4:17.66      
 6.  Nicola CROSBIE         W WARRIORS   (19/02/77)  4:18.33      
 7.  Jo DEAKINS             CO COVENTRY  (20/11/72)  4:19.47      
 8.  Helen BILLINGTON       ST HELENS    (19/07/76)  4:21.59      

EVENT 802 FINAL OF EVENT 702 MENS 400m FREESTYLE                

 1.  Paul PALMER            CO LINCOLN P (18/10/74)  3:45.45      
 2.  Ian WILSON             CO LEEDS     (19/12/70)  3:47.25      
 3.  Graeme SMITH           STOCKPORT MO (31/03/76)  3:50.08    
 4.  Glenn HUDSON           PORTSMOUTH N (27/08/77)  3:51.89      
 5.  Steven MELLOR          COBIRM'M     (11/03/73)  3:53.03      
 6.  Paul BAVISTER          COBIRM'M     (16/01/76)  3:53.77      
 7.  Jamie SALTER           COBIRMINGHAM (18/03/76)  3:54.49      
 8.  Adam RUCKWOOD          COBIRMINGHAM (13/09/74)  3:58.44      

EVENT 803 FINAL OF EVENT 703 WOMENS 200m BUTTERFLY              

 1.  Carla GEURTS           NETHERLANDS  (20/04/71)  2:12.85        
 2.  Marion MADINE          IRELAND      (01/01/70)  2:14.04        
 3.  Helen SLATTER          W WARRIORS   (07/06/70)  2:14.49        
 4.  Caroline FOOT          YORK CITY BC (14/03/65)  2:14.88    
 5.  Samantha PURVIS        DERWENTSIDE  (24/06/67)  2:15.23      
 6.  Sarah JAMISON          YORK CITY BC (22/08/72)  2:18.25      
 7.  Margaretha PEDDER *    PORTSMOUTH N (27/06/80)  2:18.45      
 8.  Samantha GREENEP       IPSWICH      (22/08/77)  2:18.99      

EVENT 804 FINAL OF EVENT 704 MENS 200m INDIVIDUAL MEDLEY        

 1.  James HICKMAN          STOCKPORT MO (02/02/76)  2:00.78 ENGLISH REC    
 2.  David WARREN           CO LEEDS     (24/08/71)  2:02.96        
 3.  Fraser WALKER          W WARRIORS   (01/10/73)  2:03.06      
 4.  Chris JONES            CO CARDIFF   (14/07/71)  2:03.39      
 5.  Ben LAFFERTY           CO LEEDS     (31/01/71)  2:03.95      
 6.  James HARRIS           ELTHAMIAN    (17/07/77)  2:04.32      
 7.  Michael HOW            WIGAN WASPS  (11/03/78)  2:04.47      
 8.  Edward CLEMENT *       KILLERWHALES (01/06/79)  2:06.27      

EVENT 805 FINAL OF EVENT 705 WOMENS 50m BACKSTROKE              

 1.  Kathy OSHER            EALING       (30/06/69)    29.32        
 2.  Lauren STENT           L'BORO STUDT (17/03/75)    29.57        
 3.  Zoe CRAY               IPSWICH      (21/03/74)    29.71          
 4.  Sarah PRICE *          BARNET COPT  (19/04/79)    29.85          
 5.  Emma TATTAM            PORTSMOUTH N (21/07/73)    30.03      
 6.  Cynthia GRATON         CANADA       (02/01/78)    30.21      
 7.  Jane SOLOMON           L'BORO STUDT (04/04/75)    30.38      
 8.  Kerry JIGGINS          NORWICH PENG (03/12/77)    30.39      

EVENT 806 FINAL OF EVENT 706 MENS 100m BUTTERFLY                

 1.  James HICKMAN          STOCKPORT MO (02/02/76)    53.79 GB RECORD        
 2.  Andrew CLAYTON         CO LEEDS     (10/04/73)    54.22        
 3.  Janko GOJKOVIC         CO SHEFFIELD (14/04/73)    54.91        
 4.  Stephen PARRY          CO LIVERPOOL (02/03/77)    55.02        
 5.  Stuart SANDERS         COBIRMINGHAM (16/02/78)    55.51      
 6.  Dale GRASSBY           COBIRMINGHAM (26/05/77)    55.61      
 7.  Nick GILLINGHAM        COBIRMINGHAM (22/01/67)    55.68      
 8.  Mark STEVENS           SATELLITE    (25/03/75)    56.77      

EVENT 807 FINAL OF EVENT 707 WOMENS 200m INDIVIDUAL MEDLEY      

 1.  Susan ROLPH            CO NEWCASTLE (15/05/78)  2:13.16      
 2.  Lucy FINDLAY           WYCOMBE DIST (07/11/74)  2:13.65        
 3.  Helen SLATTER          W WARRIORS   (07/06/70)  2:18.30        
 4.  Carrie WILLMOTT        BARNET COPT  (08/06/75)  2:19.66      
 5.  Katie GODDARD          PORTSMOUTH N (07/02/77)  2:19.93      
 6.  Nathalie GIGUERE       CANADA       (16/01/73)  2:20.24      
 7.  C***te NIBLETT      DOVER LIFE   (20/12/77)  2:20.60      
 8.  Nicola CROSBIE         W WARRIORS   (19/02/77)  2:22.34      

EVENT 808 FINAL OF EVENT 708 MENS 50m ***STROKE              

 1.  Greg SCHMID            USA          (14/07/72)    28.10      
 2.  James PARRACK          CO LEEDS     (10/03/67)    28.16        
 3.  Simon HANDLEY          CO SHEFF     (  /  /73)    28.47      
 4.  Russell PATRICK        CANADA       (26/04/75)    28.56      
 5.  Phil MELHUISH          CO CARDIFF   (04/08/70)    28.89      
 6.  Darron MONAGHAN        TORFAEN      (27/10/71)    29.25      
 7.  Darren MEW *           ISLE O WIGHT (12/12/79)    29.27      
 8.  Gavin BRETTELL         COBIRMINGHAM (17/07/76)    29.53      

EVENT 809 FINAL OF EVENT 709 WOMENS 4 x 100m FREESTYLE TEAM    

 1.  CITY OF BRADFORD                                3:53.71      
 2.  CITY OF LEEDS                                   3:54.08      
 3.  PORTSMOUTH NORTHSEA                             3:54.16        
 4.  CITY OF NEWCASTLE                               3:55.95      
 5.  NOVA CENTURION                                  3:57.28      
 6.  LOUGHBOROUGH STUDENTS                           3:57.52      
 7.  CITY OF CARDIFF                                 3:57.69      
 8.  CITY OF BIRMINGHAM                              3:57.88      

EVENT 810 FINAL OF EVENT 710 MENS 4 x 100m FREESTYLE TEAM      

 1.  CITY OF LEEDS                                   3:22.51 GB CLUB REC      
 2.  CITY OF BIRMINGHAM                              3:22.65      
 3.  CITY OF SHEFFIELD                               3:25.29      
 4.  PORTSMOUTH NORTHSEA                             3:27.72      
 5.  LOUGHBOROUGH STUDENTS                           3:28.05      
 6.  BARNET COPTHALL                                 3:28.27      
 7.  HATFIELD                                        3:31.34      
 8.  MILLFIELD SCHOOL                                3:32.00      

--
Roger Bennett