ASA (ENGLAND) NATIONAL SC CHAMPIONSHIPS FINALS RESULTS 1

ASA (ENGLAND) NATIONAL SC CHAMPIONSHIPS FINALS RESULTS 1

Post by The Bennett » Mon, 18 Dec 1995 04:00:00

               ASA NATIONAL WINTER SWIMMING CHAMPIONSHIPS
                 UNCLE BEN'S WINTER SWIMMING CHALLENGE
                          Friday 15th December
                         SESSION 3 (12.00noon)

EVENT 308 FINAL OF EVENT 101 MENS 1500m FREESTYLE              

 1.  Ian WILSON             CO LEEDS     (19/12/70) 14:40.69  GB RECORD
 2.  Graeme SMITH           STOCKPORT MO (31/03/76) 14:49.71  SCO RECORD        
 3.  Glen HUDSON            PORTSMOUTH N (27/08/77) 15:21.72          
 4.  Tom ARCHER             PORTSMOUTH N (26/10/78) 15:36.95          
 5.  Ian LUNDIE             CO CARDIFF   (20/10/70) 15:37.17      
 6.  Simon MILITIS          REGENT TIGER (21/10/77) 15:53.66      
 7.  Neil SLOAN             NOVA CENT'N  (11/01/75) 15:56.71      
 8.  David FYTCHE           PORTSMOUTH N (05/04/78) 15:57.57      

EVENT 309 FINAL OF EVENT 102 WOMENS 200m FREESTYLE              

 1.  Karin BRIENESS         NETHERLANDS  (17/07/69)  1:58.43    
 2.  Carla GEURTS           NETHERLANDS  (20/04/71)  1:59.58          
 3.  Alex BENNETT           NOVA CENT'N  (22/02/77)  2:00.13          
 4.  Claire HUDDART         CO LEEDS     (22/12/71)  2:00.14            
 5.  Marion MADINE          IRELAND      (01/01/70)  2:03.01      
 6.  Janine BELTON *        CO BRADFORD  (23/11/79)  2:03.53      
 7.  Carrie WILLMOTT        BARNET COPT  (08/06/75)  2:03.64      
 8.  Eva MORTENSEN          CO LEEDS     (12/09/70)  2:05.06      

EVENT 310 FINAL OF EVENT 103 MENS 50m BUTTERFLY                

 1.  Mark FOSTER            CO CARDIFF   (12/05/70)    23.45 WORLD RECORD      
 2.  Janko GOJKOVIC         CO SHEFFIELD (14/04/73)    24.72                
 3.  Jamie SALTER           COBIRMINGHAM (18/03/76)    24.96              
 4.  Mark JONES             EALING       (19/05/72)    24.99            
 5.  James HICKMAN          STOCKPORT MO (02/02/76)    25.00      
 6.  Stuart SANDERS         COBIRMINGHAM (16/02/78)    25.15      
 7.  Simon HANDLEY          CO SHEFFIELD (23/11/73)    25.32      
 8.  Nick WILLIAMS          L'BORO STUDT (27/06/74)    25.53      

EVENT 311 FINAL OF EVENT 104 WOMENS 400m INDIVIDUAL MEDLEY      

 1.  Hana CERNA             CZECH REP    (  /  /74)  4:38.88          
 2.  Lucy FINDLAY           WYCOMBE DIST (  /  /74)  4:40.95 GB RECORD        
 3.  Helen SLATTER          W WARRIORS   (  /  /70)  4:46.44          
 4.  Katie GODDARD          PORTSMOUTH N (  /  /77)  4:50.38            
 5.  C***te NIBLETT      DOVER LIFE   (  /  /77)  4:55.69      
 6.  Nicola CROSBIE         W WARRIORS   (  /  /77)  4:56.03      
 7.  Jodie SWALLOW *        BRENTWOOD    (  /  /81)  4:57.00      
 8.  Lindsay ROBINSON *     NEWBURN      (  /  /81)  4:58.12      

EVENT 312 FINAL OF EVENT 105 MENS 50m BACKSTROKE                

 1.  Neil WILLEY            BARNET COPT  (11/09/76)    24.88  GB RECORD      
 2.  Martin HARRIS          BO WALTHAM F (21/05/69)    25.16      
 3.  Simon HANDLEY          CO SHEFFIELD (23/11/73)    26.21            
 4.  Adrian O'CONNOR        IRELAND      (01/01/72)    26.27              
 5.  Fraser WALKER          W WARRIORS   (01/10/73)    26.46      
 6.  Hugh O'CONNOR          IRELAND      (01/01/78)    26.67      
 7.  Tim RILEY              M/U SALFORD  (16/09/78)    26.75      
 8.  James GRIFFIN          CO BRADFORD  (20/05/78)    27.15      

EVENT 313 FINAL OF EVENT 106 WOMENS 200m BACKSTROKE            

 1.  Jo DEAKINS             CO COVENTRY  (  /  /72)  2:12.31      
 2.  Emma TATTAM            PORTSMOUTH N (  /  /73)  2:12.91            
 3.  Rachel SHERRINGTON *   PORTSMOUTH N (  /  /79)  2:14.01        
 4.  Jane SOLOMON           L'BORO STUDT (  /  /75)  2:14.76            
 5.  Kirsty THOMSON *       CO LEEDS     (  /  /80)  2:15.05 GB JUN REC    
 6.  Zoe CRAY               IPSWICH      (  /  /74)  2:16.30      
 7.  Wendy GREAVES          NOVA CENT'N  (  /  /77)  2:16.43      
 8.  Sarah PRICE *          BARNET COPT  (  /  /79)  2:18.27      

EVENT 314 FINAL OF EVENT 107 MENS 200m FREESTYLE                

 1.  Andrew CLAYTON         CO LEEDS     (10/04/73)  1:46.99          
 2.  Paul PALMER            CO LINCOLN P (18/10/74)  1:48.26            
 3.  Steven MELLOR          COBIRM'M     (  /  /73)  1:48.33            
 4.  Dennis RIJNBEEK        NETHERLANDS  (07/08/72)  1:49.90          
 5.  Nicholas OSBORN        PORTSMOUTH N (  /  /74)  1:50.37      
 6.  Mark STEVENS           SATELLITE    (25/03/75)  1:50.38      
 7.  Michael BOWD           COBIRMINGHAM (  /  /76)  1:51.69      
 8.  Glenn HUDSON           PORTSMOUTH N (  /  /77)  1:53.75      

EVENT 315 FINAL OF EVENT 108 WOMENS 100m ***STROKE          

 1.  Jaime KING             BO WALTHAM F (18/12/76)  1:09.09    
 2.  Marie HARDIMAN         COBIRMINGHAM (21/07/75)  1:10.69          
 3.  Suki BROWNSDON         CO COVENTRY  (16/10/65)  1:10.95          
 4.  Nathalie GIGUERE       CANADA       (16/01/73)  1:11.05            
 5.  Lucy FINDLAY           WYCOMBE DIST (07/11/74)  1:11.84      
 6.  Linda HINDMARSH *      CO LEEDS     (29/09/80)  1:12.28      
 7.  Louise MIDDLEMORE      CO SHEFFIELD (01/03/78)  1:12.80      
 8.  Heidi EARP *           NEWCASTLE ST (20/12/80)  1:13.09      

EVENT 316 FINAL OF EVENT 109 MENS 4 x 100m MEDLEY TEAM          

 1.  CITY OF CARDIFF                                 3:43.92 GB CLUB REC          
 2.  CITY OF LEEDS                                   3:47.69              
 3.  CITY OF SWANSEA                                 3:48.79              
 4.  WARRIORS OF WARRINGTON                          3:49.19          
 5.  CITY OF SHEFFIELD                               3:49.41      
 6.  LOUGHBOROUGH STUDENTS                           3:51.87      
 7.  CITY OF COVENTRY                                3:52.11      
 8.  CITY OF BIRMINGHAM                              DISQ:T  

--
Roger Bennett