Results 2nd South Australian Summer AA Meet (19-November)

Results 2nd South Australian Summer AA Meet (19-November)

Post by Tony Brya » Mon, 20 Nov 1995 04:00:00

Results 2nd Summer AA Meet
conducted by South Australian Amateur Swimming Association
at Adelaide Aquatic Centre 19-November-95.

Women's 50 m ***stroke
   1.   Helen Denman            Western Australia (SASI)        0:33.56
   2.   Gemma Turner            Marion (SASI)                   0:35.11
   3.   Sarah Brice             James Aquatic                   0:36.56

Men's 50 m ***stroke
   1.   Daniel Lee              Norwood (SASI)                  0:31.31
   2.   Allan Bilney            Blue Lake                       0:31.76
   3.   David Pregarz           James Aquatic                   0:32.69

Women's 400 m Freestyle
   1.   Amanda Treleaven        Bayside Aquatic                 4:38.04
   2.   Ann Ligas               Adelaide                        4:39.49
   3.   Suzanne Schwarz         Adelaide                        4:39.63

Men's 400 m Freestyle
   1.   Brett Bergman           South Coast (SASI)              4:16.21
   2.   Wayne Pfeffer           Adelaide                        4:17.12
   3.   Duncan Ware             Burnside                        4:17.68

Women's 100 m Backstroke
   1.   Danielle Lewis          Marion                          1:06.98
   2.   Amanda Treleaven        Bayside Aquatic                 1:10.04
   3.   Claire Neal             Adelaide                        1:10.93

Men's 100 m Backstroke
   1.   Allan Harris            Adelaide                        1:01.54
   2.   Liam Short              State Swim Clovercrest          1:03.36
   3.   Damen Abbott            State Swim Clovercrest          1:03.83

Women's 50 m Butterfly
   1.   Shauna Pincombe         Adelaide                        0:30.98
   2.   Louise Koronis          Adelaide                        0:31.02
   3.   Kelly Doyle             Norwood                         0:31.52

Men's 50 m Butterfly
   1.   Allan Harris            Adelaide                        0:27.91
   2.   Adam Wylie              Marion                          0:28.13
   3.   Damen Abbott            State Swim Clovercrest          0:28.45

Women's 1500 m Freestyle
   1.   Donna Keatley           Burnside (SASI)                 17:15.21
   2.   Sally May               Burnside                        18:46.63
   3.   Emily Mellows           Burnside                        18:59.79

Men's 1500 m Freestyle
   1.   Brett Bergman           South Coast (SASI)              16:48.90
   2.   Travis Nickels          Burnside                        17:07.21
   3.   Wayne Pfeffer           Adelaide                        17:14.73

Women's 200 m Individual Medley
   1.   Sally Parker            State Swim Clovercrest          2:30.81
   2.   Suzanne Schwarz         Adelaide                        2:31.19
   3.   Clare Alstin            Bayside Aquatic                 2:33.24

Men's 200 m Individual Medley
   1.   Allan Harris            Adelaide                        2:19.65
   2.   Duncan Ware             Burnside                        2:20.59
   3.   Iain Melhuish           Norwood (SASI)                  2:20.99

Women's 200 m Butterfly
   1.   Sally Parker            State Swim Clovercrest          2:25.35
   2.   Catherine Ware          Burnside                        2:26.41
   3.   Kelly Doyle             Norwood                         2:29.61

Men's 200 m Butterfly
   1.   Iain Melhuish           Norwood (SASI)                  2:14.35
   2.   Adam Wylie              Marion                          2:15.30
   3.   Brett Bergman           South Coast (SASI)              2:17.57

Women's 100 m Freestyle
   1.   Donna Keatley           Burnside (SASI)                 1:01.99
   2.   Louise Koronis          Adelaide                        1:02.01
   3.   Amanda Treleaven        Bayside Aquatic                 1:02.47

Men's 100 m Freestyle
   1.   Duncan Ware             Burnside                        0:56.86
   2.   Liam Short              State Swim Clovercrest          0:57.09
   3.   Andrew Dillon           Port Pirie                      0:57.35

Women's 200 m ***stroke
   1.   Helen Denman            South Side Dolphins-WA (SASI)   2:42.34
   2.   Gemma Turner            Marion (SASI)                   2:45.91
   3.   Alexandra Lucas         Burnside                        2:47.17

Men's 200 m ***stroke
   1.   Daniel Lee              Norwood (SASI)                  2:31.49
   2.   Allan Bilney            Blue Lake                       2:37.65
   3.   David Pregarz           James Aquatic                   2:38.69