Corrected results 3rd South Australian AA Meet

Corrected results 3rd South Australian AA Meet

Post by Tony Brya » Sat, 23 Dec 1995 04:00:00

Results 3rd Summer AA Meet
conducted by South Australian Amateur Swimming Association
at Adelaide Aquatic Centre 9-December-95

Women's 50 m ***stroke
   1.   Helen Denman            South Side Dolphins (WA-SASI)   0:34.53
   2.   Cherie Currie           James Aquatic (SASI)            0:35.36
   3.   Lisa Walker             Norwood (SASI)                  0:35.40

Men's 50 m ***stroke
   1.   Allan Bilney            Blue Lake                       0:32.29
   2.   David Pregarz           James Aquatic                   0:32.30
   3.   Richard Lewith          South Coast                     0:32.42

Women's 800 m Freestyle
   1.   Elizabeth Philp         Adelaide                        9:05.35
   2.   Donna Keatley           Burnside (SASI)                 9:09.29
   3.   Ann Ligas               Adelaide                        9:16.94
                                                        (Best by SA 13/u)

Men's 800 m Freestyle
   1.   Iain Melhuish           Norwood (SASI)                  8:41.21
   2.   Brett Bergman           South Coast (SASI)              8:41.50
   3.   Wayne Pfeffer           Adelaide                        8:46.10

Women's 100 m Butterfly
   1.   Kelly Doyle             Norwood                         1:07.73
  =2.   Simone York             Bayside Aquatic                 1:08.79
  =2.   Libby Schofield         Elizabeth Aquatic               1:08.79

Men's 100 m Butterfly
   1.   Iain Melhuish           Norwood (SASI)                  1:00.42
   2.   Adam Wylie              Marion                          1:01.65
   3.   Damen Abbott            State Swim Clovercrest          1:01.70

Women's 200 m Individual Medley
   1.   Lisa Walker             Norwood (SASI)                  2:29.50
   2.   Elizabeth Philp         Adelaide                        2:31.54
   3.   Amanda Treleaven        Bayside Aquatic                 2:32.07

Men's 200 m Individual Medley
   1.   Allan Harris            Adelaide                        2:18.83
   2.   Duncan Ware             Burnside                        2:19.10
   3.   Nathan Hewitt           Elizabeth Aquatic (SASI)        2:20.99

Women's 50 m Freestyle
   1.   Shauna Pincombe         Adelaide                        0:28.44
   2.   Amanda Treleaven        Bayside Aquatic                 0:28.88
   3.   Simone York             Bayside Aquatic                 0:28.96

Men's 50 m Freestyle
   1.   Aaron Langman           Norwood                         0:25.66
   2.   Andrew Dillon           Port Pirie                      0:25.68
   3.   Duncan Ware             Burnside                        0:26.24

Women's 200 m ***stroke
   1.   Helen Denman            South Side Dolphins (WA-SASI)   2:42.53
   2.   Gemma Turner            Marion                          2:47.08
   3.   Megan McMahon           Adelaide                        2:47.81

Men's 200 m ***stroke
   1.   Nathan Hewitt           Elizabeth Aquatic (SASI)        2:34.42
   2.   David Pregarz           James Aquatic                   2:34.56
   3.   Allan Bilney            Blue Lake                       2:38.46

Women's 100 m Backstroke
   1.   Danielle Lewis          Marion                          1:06.83
   2.   Claire Neal             Adelaide                        1:11.01
   3.   Debbie Burford          Bayside Aquatic                 1:11.28

Men's 100 m Backstroke
   1.   Allan Harris            Adelaide                        1:02.46
   2.   David Norman            Norwood                         1:03.65
   3.   Damen Abbott            State Swim Clovercrest          1:04.33

Women's 200 m Freestyle
   1.   Elizabeth Philp         Adelaide                        2:11.49
  =2.   Ann Ligas               Adelaide                        2:12.95
  =2.   Amanda Treleaven        Bayside Aquatic                 2:12.95

Men's 200 m Freestyle
   1.   Damen Abbott            State Swim Clovercrest          2:02.03
   2.   Iain Melhuish           Norwood (SASI)                  2:03.13
   3.   Aaron Langman           Norwood                         2:03.57