OFFICIAL USFSA RESULTS - S. ATL THR AM

OFFICIAL USFSA RESULTS - S. ATL THR AM

Post by Michael Elmal » Fri, 03 Nov 1995 04:00:00

                                  JUVENILE GIRLS
                   1996 SOUTH ATLANTICS REGIONAL CHAMPIONSHIPS

                             *** FINAL STANDINGS ***

 JUDGES
 1 BARBARA PRICE, JAMESTOWN, NY          2 MARTHA COGAN, RAY BROOK, NY    

 3 DAVID FREIMAN, PHILADELPHIA, PA       4 CHIP LUDLOW, VENICE, FL        

 5 HELEN OAK, NORTH MERRICK, NY          6 JUDITH REINER, ARLINGTON, VA  

 7 ELIZABETH STARK, C***SPRINGS, FL    8 THEODORE CLARKE, NORTH
WEYMOUTH, MA  
 9 BERDA WEISMAN, HOLLYWOOD, FL        

                                             -1--2--3--4--5--6--7--8--9-
Maj

  1 SARA WHEAT, UN. OF DELAWARE FSC           1  1  6  1  1  1  1  1  1
8/1

  2 BRANDI SEABOL, TAMPA BAY SC               2  3  3  2  2  2  2  2  2
7/2

  3 ELIZABETH KWON, SC OF NORTHERN ***IA   3  5  4  3  3  5  5  3  9
5/4
                                                   TO   40
  4 STACEY RABINOWITZ, UN. OF DELAWARE FSC    5  9  1  4  5  6  4  4  3
5/4
                                                   TO   41
  5 AMANDA EVORA, SC OF NORTHERN ***IA     6  4  2  6  6  4  3  5  4
5/4
                                                   TOM  17
  6 DANA KARELUS, TAMPA BAY SC                4  2  8  5  4  7  9  9  7
6/7

  7 NIKKI SEEGMULLER, UN. OF DELAWARE FSC    11 11  5  7  9  8 11  7  5
5/8
                                                   TOM  32
  8 DEBORAH BLINDER, SC OF NORTH CAROLINA     8 14  7 11 11  3  7  8 12
5/8
                                                   TOM  33
  9 MOLLY TERNYEY, SC OF MT. LEBANON         12 10 11  8 12  9  6  6  8
5/9
                                                   TOM  37
 10 NICK ANNES, ATLANTA FSC                   9  8  9 10 10  9 10 12  6
5/9
                                                   TOM  41
 11 HOLLY LAW, PITTSBURGH FSC                 7  6 10 12  8 13  8 10 11
6/10

 12 RIMA REYES, WASHINGTON FSC               10  7 12  9  7 12 12 11 14
5/11

 13 GINA KIM, SC OF WILMINGTON               13 13 14 13 13 11 13 13 10
8/13

 14 JENNA VACCARO, PHILADELPHIA SC & HS      15 12 15 14 14 14 14 14 13
7/14

 15 AMY MORSE, PITTSBURGH FSC                16 15 13 15 15 15 15 15 15
8/15

 16 LAUREN BANKS, GREENVILLE FSC             14 16 16 16 16 16 16 16 16
9/16

    ACCOUNTANT                              REFEREE
    JULIAN KRANE, EVERETT, MA               ROBERT WAGNER*, BETHLEHEM, PA

                     Report Code 3-2 as of  9:59 am 11-02-95
                             AJVG              HAL 10.4
1
                               INTERMEDIATE LADIES
                   1996 SOUTH ATLANTICS REGIONAL CHAMPIONSHIPS
                     *** STANDINGS FOR THE SHORT PROGRAM ***

 JUDGES
 1 DR. LORI DUNN, HARRISBURG, PA         2 JUDITH EDMUNDS, WEST YARMOUTH,
MA    
 3 DANA GRAHAM, ATLANTA, GA              4 ANN GREENTHAL, NEW YORK, NY    

 5 LOUISA MacPHAIL, SARASOTA, FL         6 GRACE MOORE, CONVENT STATION,
NJ    
 7 ROBERTA PARKINSON, MCMURRAY, PA       8 MARIE PEARCE, BOCA RATON, FL  

 9 ROBERT ROSENBLUTH, PHILADELPHIA, PA  

  Fact.
                                             -1--2--3--4--5--6--7--8--9-
Maj Place

  1 HEATHER ALLEBACH, UN. OF DELAWARE FSC     1  1  1  1  5  1  1  2  3
6/1    .2

  2 JODY DE DEUGD, SC OF NORTH CAROLINA       3  2  5  6  1  7  2  6  1
5/3    .4
                                                   TOM   9
  3 INGRID GOLDBERG, UN. OF DELAWARE FSC      4  3  2  7  4  2  4  1  2
5/3    .6
                                                   TOM  10
  4 TERRY MCCLOSKEY, C***TE FSC            2  4  7  3  3  4  3  5  5
6/4    .8

  5 JENNIE KUCHTA, PITTSBURGH FSC             5  6  3  2  2  5  5  4  6
7/5   1.0

  6 LINDSEY JO MYERS, UN. OF DELAWARE FSC     6 12  4  4  6  9  8  7  4
5/6   1.2

  7 CARA MORRISSEY, COLUMBIA FSC              7  7  6  5 11  6  7  3  7
8/7   1.4

  8 CAITLIN MCDONALD, ATLANTA FSC             8  9  8 11  9 13  6  8  8
5/8   1.6

  9 ANNA CAMPOS, COLUMBIA FSC                10  8  9 10  8  8  9 10  9
6/9   1.8

 10 TIFFANY ROSS, ATLANTA FSC                 9 10 12  9 10 10 12  9 11
6/10  2.0

 11 CRYSTAL KIM, WASHINGTON FSC              16  5 11 13  7  3 10 13 13
5/11  2.2

 12 JENNIE VRY, GREENVILLE FSC               11 11 13 12 15 11 11 12 12
7/12  2.4

 13 ALLISON NICHOLS, UN. OF DELAWARE FSC     15 17 10  8 13 16 13 11 10
6/13  2.6

 14 SYREETA BAKER, COLONIAL SC OF NJ         13 14 14 14 12 15 14 14 15
7/14  2.8

 15 MICHELLE ORBAN, WASHINGTON FSC           12 13 15 16 18 14 17 15 14
6/15  3.0

 16 KIMBERLY LACKNER, PITTSBURGH FSC         14 15 18 15 16 12 15 17 17
5/15  3.2

 17 KERRI LUX, ATLANTA FSC                   17 18 17 17 14 18 16 16 16
7/17  3.4

 18 MANDY KEHOE, PENN STATE FSC              18 16 16 18 17 17 18 18 18
9/18  3.6

    ACCOUNTANT                              REFEREE
    MAXINE GANTER, PITTSBURGH PA            WENDY WESTON ENZMANN, WOBURN,
MA    

                     Report Code 3-3 as of  1:37 pm 11-02-95
                          AIL                    HAL 10.4
1
                                  NOVICE LADIES
                   1996 SOUTH ATLANTICS REGIONAL CHAMPIONSHIPS
                     *** STANDINGS FOR THE SHORT PROGRAM ***

 JUDGES
 1 BARBARA PRICE, JAMESTOWN, NY          2 DAVID FREIMAN, PHILADELPHIA,
PA      
 3 HELEN OAK, NORTH MERRICK, NY          4 ELIZABETH STARK, C***SPRINGS,
 FL  
 5 BERDA WEISMAN, HOLLYWOOD, FL          6 ROBERT ROSENBLUTH,
PHILADELPHIA, PA  
 7 ROBERT WAGNER*, BETHLEHEM, PA         8 DANA GRAHAM, ATLANTA, GA      

 9 ROBERTA PARKINSON, MCMURRAY, PA      

  Fact.
                                             -1--2--3--4--5--6--7--8--9-
Maj Place

  1 LAURA HANDY, UN. OF DELAWARE FSC          1  1  3  1  1  1  3  1  2
6/1    .5

  2 CHRISTY TAYLOR, UN. OF DELAWARE FSC       3  4  5  2  3  2  2  2  1
5/2   1.0

  3 MEGAN BROGLEY, UN. OF DELAWARE FSC        2  6  1  3  5  4  5  3  3
5/3   1.5

  4 ABIGAIL GLEESON, PHILADELPHIA SC & HS     4  5  2  6  6  3  4  4  5
5/4   2.0

  5 CHRISTINE CHANG, UN. OF DELAWARE FSC      5  2  9  5  2  6  1  7  8
5/5   2.5

  6 KRISTINA MELTON, WASHINGTON FSC           6  7  4  4  3  8  6 11  4
6/6   3.0

  7 KIMBERLY KIM, SC OF WILMINGTON            8  3  8  8  7  7  7  9  6
5/7   3.5

  8 EMILY BEST, C***TE FSC                 7 11 12 10  8  5  9  6  9
6/9   4.0

  9 REBECCA WEISBERG, WISSAHICKON SC         10  8 10 12 10  9  8 10 12
7/10  4.5

 10 JENNIFER ORSI, TAMPA BAY SC               9 10  6  7 12 10 11 12  7
6/10  5.0

 11 NICOLE PURDY, TAMPA BAY SC               11 12  7  9 11 12 10  8 11
7/11  5.5

 12 KRYSTLE STONE, TAMPA BAY SC              13  9 13 11  9 11 12  5 10
6/11  6.0

 13 SUZANNE STONE, HERSHEY FSC               14 14 11 13 13 13 13 13 13
7/13  6.5

 14 CARISSA GUILD, PHILADELPHIA SC & HS      12 15 15 14 14 14 14 15 14
6/14  7.0

 15 TASHA PURCELL, WASHINGTON FSC            15 13 14 15 15 15 15 14 15
9/15  7.5

    ACCOUNTANT                              REFEREE
    JULIAN KRANE, EVERETT, MA               THEODORE CLARKE, NORTH
WEYMOUTH, MA  

                     Report Code 3-3 as of  4:03 pm 11-02-95
                          ANL                    HAL 10.4
1
                               JUVENILE OPEN DANCE
                   1996 SOUTH ATLANTICS REGIONAL CHAMPIONSHIPS
                *** STANDINGS FOR THE 1st INITIAL ROUND DANCE ***

 JUDGES
 1 HOLLY COLE, TIMONIUM, MD              2 GERALD MIELE, NARRAGANSETT, RI

 3 JUDITH REINER, ARLINGTON, VA          4 SUSAN KEOGH, GREENWICH, CT    

 5 JIM MILLNS, TARPON SPRINGS, FL      

Fact.
                                              -1- -2- -3- -4- -5-  Maj  
Place

  1 LORI LIM, SC OF MT. LEBANON                1   2   2   1   1   3/1    
1.0
    GREG LAROSA, SC OF MT. LEBANON          

  2 ELIZABETH DOWNING, MEADVILLE FSC           2   1   1   2   2   5/2    
2.0
    NATHAN LYONS, MEADVILLE FSC            

    ACCOUNTANT                              REFEREE
    MAXINE GANTER, PITTSBURGH PA            JIM MILLNS, TARPON SPRINGS,
FL      

                     Report Code 3-3 as of  3:28 pm 11-02-95
                     AJVOD                            HAL 10.4
1
                               JUVENILE OPEN DANCE
                   1996 SOUTH ATLANTICS REGIONAL CHAMPIONSHIPS
                *** STANDINGS FOR THE 2nd INITIAL ROUND DANCE ***

 JUDGES
 1 HOLLY COLE, TIMONIUM, MD              2 GERALD MIELE, NARRAGANSETT, RI

 3 JUDITH REINER, ARLINGTON, VA          4 SUSAN KEOGH, GREENWICH, CT    

 5 JIM MILLNS, TARPON SPRINGS, FL      

Fact.
                                              -1- -2- -3- -4- -5-  Maj  
Place

  1 LORI LIM, SC OF MT. LEBANON                1   2   1   1   1   4/1    
1.0
    GREG LAROSA, SC OF MT. LEBANON          

  2 ELIZABETH DOWNING, MEADVILLE FSC           2   1   2   2   2   5/2    
2.0
    NATHAN LYONS, MEADVILLE FSC            

    ACCOUNTANT                              REFEREE
    MAXINE GANTER, PITTSBURGH PA            JIM MILLNS, TARPON SPRINGS,
FL      

                     Report Code 3-3 as of  3:28 pm 11-02-95
                     AJVOD                            HAL 10.4
1
                               JUVENILE OPEN DANCE
                   1996 SOUTH ATLANTICS REGIONAL CHAMPIONSHIPS
                 *** STANDINGS FOR THE 1st FINAL ROUND DANCE ***

 JUDGES
 1 HOLLY COLE, TIMONIUM, MD              2 GERALD MIELE, NARRAGANSETT, RI

 3 JUDITH REINER, ARLINGTON, VA          4 SUSAN KEOGH, GREENWICH, CT    

 5 JIM MILLNS, TARPON SPRINGS, FL      

Fact.
                                              -1- -2- -3- -4- -5-  Maj  
Place

  1 ELIZABETH DOWNING, MEADVILLE FSC           1   1   1   2   2   3/1    
1.0
    NATHAN LYONS, MEADVILLE FSC            

  2 LORI LIM, SC OF MT. LEBANON                2   2   2   1   1   5/2    
2.0
    GREG LAROSA, SC OF MT. LEBANON          

    ACCOUNTANT                              REFEREE
    MAXINE GANTER, PITTSBURGH PA            JIM MILLNS, TARPON SPRINGS,
FL      

                     Report Code 3-3 as of  3:28 pm 11-02-95
                     AJVOD                            HAL 10.4
1
                               JUVENILE OPEN DANCE
                   1996 SOUTH ATLANTICS REGIONAL CHAMPIONSHIPS
                 *** STANDINGS FOR THE 2nd FINAL ROUND DANCE ***

 JUDGES
 1 HOLLY COLE, TIMONIUM, MD              2 GERALD MIELE, NARRAGANSETT, RI

 3 JUDITH REINER, ARLINGTON, VA          4 SUSAN KEOGH, GREENWICH, CT    

 5 JIM MILLNS, TARPON SPRINGS, FL      

Fact.
                                              -1- -2- -3- -4- -5-  Maj  
Place

  1 ELIZABETH DOWNING, MEADVILLE FSC           1   1   2   1   2   3/1    
1.0
    NATHAN LYONS, MEADVILLE FSC            

  2 LORI LIM, SC OF MT. LEBANON                2   2   1   2   1   5/2    
2.0
    GREG LAROSA, SC OF MT. LEBANON          

    ACCOUNTANT                              REFEREE
    MAXINE GANTER, PITTSBURGH PA            JIM MILLNS, TARPON SPRINGS,
FL      

                     Report Code 3-3 as of  3:28 pm 11-02-95
                     AJVOD                            HAL 10.4
1
                               JUVENILE OPEN DANCE
                   1996 SOUTH ATLANTICS REGIONAL CHAMPIONSHIPS

                             *** FINAL STANDINGS ***

          IR1 IR2 FR1 FR2                                   FACTORED
PLACES

      1.   2   2   1   1  ELIZABETH DOWNING, MEADVILLE FSC           6.0
                          NATHAN LYONS, MEADVILLE FSC            
                          FR1+FR2 =   2.0

      2.   1   1   2   2  LORI LIM, SC OF MT. LEBANON                6.0
                          GREG LAROSA, SC OF MT. LEBANON          
                          FR1+FR2 =   4.0

    ACCOUNTANT                              REFEREE
    MAXINE GANTER, PITTSBURGH PA            JIM MILLNS, TARPON SPRINGS,
FL      

                     Report Code 3-2 as of  3:28 pm 11-02-95
                     AJVOD                            HAL 10.4
1
                                NOVICE OPEN DANCE
                   1996 SOUTH ATLANTICS REGIONAL CHAMPIONSHIPS
                  *** STANDINGS FOR THE 3rd COMPULSORY DANCE ***

 JUDGES
 1 HOLLY COLE, TIMONIUM, MD              2 GERALD MIELE, NARRAGANSETT, RI

 3 SUSAN KEOGH, GREENWICH, CT            4 CHIP LUDLOW, VENICE, FL        

 5 JUDITH REINER, ARLINGTON, VA        

Fact.
                                              -1- -2- -3- -4- -5-  Maj  
Place

  1 MOLLIE KLURFELD, UN. OF DELAWARE FSC       1   1   1   1   1   5/1    
1.0
    MARTIN SIVORINOVSKY, PENINSULA FSC      

  2 REBEKAH-HARLOW BREEN, WISSAHICKON SC       2   2   2   2   2   5/2    
2.0
    NOAH IAIN BREEN, WISSAHICKON SC        

    ACCOUNTANT                              REFEREE
    TERESITA VENTRESCA*, PHILADELPHIA, PA   JIM MILLNS, TARPON SPRINGS,
FL      

                     Report Code 3-3 as of 12:16 pm 11-02-95
                     ANOD                             HAL 10.4
1
                                NOVICE OPEN DANCE
                   1996 SOUTH ATLANTICS REGIONAL CHAMPIONSHIPS
                       *** STANDINGS FOR THE FREE DANCE ***

 JUDGES
 1 HOLLY COLE, TIMONIUM, MD              2 CHIP LUDLOW, VENICE, FL        

 3 JUDITH REINER, ARLINGTON, VA          4 ETHEL GARWOOD, MOUNT LAUREL,
NJ      
 5 SUSAN KEOGH, GREENWICH, CT          

Fact.
                                              -1- -2- -3- -4- -5-  Maj  
Place

  1 MOLLIE KLURFELD, UN. OF DELAWARE FSC       1   1   1   1   1   5/1    
3.0
    MARTIN SIVORINOVSKY, PENINSULA FSC      

  2 REBEKAH-HARLOW BREEN, WISSAHICKON SC       2   2   2   2   2   5/2    
6.0
    NOAH IAIN BREEN, WISSAHICKON SC        

    ACCOUNTANT                              REFEREE
    TERESITA VENTRESCA*, PHILADELPHIA, PA   JIM MILLNS, TARPON SPRINGS,
FL      

                     Report Code 3-3 as of 12:16 pm 11-02-95
                     ANOD                             HAL 10.4
1
                                NOVICE OPEN DANCE
                   1996 SOUTH ATLANTICS REGIONAL CHAMPIONSHIPS

                             *** FINAL STANDINGS ***

          D1  D2  D3  FD                                    FACTORED
PLACES

      1.   1   1   1   1  MOLLIE KLURFELD, UN. OF DELAWARE FSC       6.0
                          MARTIN SIVORINOVSKY, PENINSULA FSC      

      2.   2   2   2   2  REBEKAH-HARLOW BREEN, WISSAHICKON SC      12.0
                          NOAH IAIN BREEN, WISSAHICKON SC        

    ACCOUNTANT                              REFEREE
    TERESITA VENTRESCA*, PHILADELPHIA, PA   JIM MILLNS, TARPON SPRINGS,
FL      

                     Report Code 3-2 as of 12:16 pm 11-02-95
                     ANOD                             HAL 10.4
1
                                INTERMEDIATE DANCE
                   1996 SOUTH ATLANTICS REGIONAL CHAMPIONSHIPS
                  *** STANDINGS FOR THE 1st COMPULSORY DANCE ***

 JUDGES
 1 HOLLY COLE, TIMONIUM, MD              2 HELEN OAK, NORTH MERRICK, NY  

 3 JUDITH REINER, ARLINGTON, VA          4 CHIP LUDLOW, VENICE, FL        

 5 SUSAN KEOGH, GREENWICH, CT          

Fact.
                                              -1- -2- -3- -4- -5-  Maj  
Place

  1 RAFFAELA WAKEMAN, UN. OF DELAWARE FSC      1   2   2   1   1   3/1    
1.0
    DANIEL WAKEMAN, UN. OF DELAWARE FSC    

  2 BRIEL NAUGLE, SC OF MT. LEBANON            3   1   3   2   2   3/2    
2.0
    BRETT NAUGLE, SC OF MT. LEBANON        

  3 LAUREN MATTOCKS, MEADVILLE FSC             6   3   4   3   3   3/3    
3.0
    MATT INMAN, MEADVILLE FSC              

  4 JESSICA SEITCHIK, WISSAHICKON SC           2   4   6   4   5   3/4    
4.0
    KEVIN DONNELLY, SC OF BUCKS COUNTY      

  5 GEORGIA KIDD, ATLANTA FSC                  7   5   5   5   4   4/5    
5.0
    JOEY***ENSON, ATLANTA FSC            

  6 JENNA LICHTENWALNER, SC OF WILMINGTON      4   7   1   6   7   3/6    
6.0
    LEVI MCDONOUGH, SC OF WILMINGTON               TOM  11

  7 ERICA SHEETS, UN. OF DELAWARE FSC          5   6   7   7   6   3/6    
7.0
    PATRICK CONNELLY, UN. OF DELAWARE FSC          TOM  17

    ACCOUNTANT                              REFEREE
    MAXINE GANTER, PITTSBURGH PA            GERALD MIELE, NARRAGANSETT,
RI      

                     Report Code 3-3 as of  3:45 pm 11-02-95
                     AID                              HAL 10.4
1
                                INTERMEDIATE DANCE
                   1996 SOUTH ATLANTICS REGIONAL CHAMPIONSHIPS
                  *** STANDINGS FOR THE 2nd COMPULSORY DANCE ***

 JUDGES
 1 HOLLY COLE, TIMONIUM, MD              2 HELEN OAK, NORTH MERRICK, NY  

 3 JUDITH REINER, ARLINGTON, VA          4 CHIP LUDLOW, VENICE, FL        

 5 SUSAN KEOGH, GREENWICH, CT          

Fact.
                                              -1- -2- -3- -4- -5-  Maj  
Place

  1 BRIEL NAUGLE, SC OF MT. LEBANON            1   1   1   2   1   4/1    
1.0
    BRETT NAUGLE, SC OF MT. LEBANON        

  2 RAFFAELA WAKEMAN, UN. OF DELAWARE FSC      2   3   5   1   2   3/2    
2.0
    DANIEL WAKEMAN, UN. OF DELAWARE FSC    

  3 ERICA SHEETS, UN. OF DELAWARE FSC          3   5   3   4   3   3/3    
3.0
    PATRICK CONNELLY, UN. OF DELAWARE FSC  

  4 LAUREN MATTOCKS, MEADVILLE FSC             4   4   2   3   4   5/4    
4.0
    MATT INMAN, MEADVILLE FSC              

  5 JESSICA SEITCHIK, WISSAHICKON SC           6   2   6   5   5   3/5    
5.0
    KEVIN DONNELLY, SC OF BUCKS COUNTY      

  6 GEORGIA KIDD, ATLANTA FSC                  7   6   7   6   6   3/6    
6.0
    JOEY***ENSON, ATLANTA FSC            

  7 JENNA LICHTENWALNER, SC OF WILMINGTON      5   7   4   7   7   5/7    
7.0
    LEVI MCDONOUGH, SC OF WILMINGTON        

    ACCOUNTANT                              REFEREE
    MAXINE GANTER, PITTSBURGH PA            GERALD MIELE, NARRAGANSETT,
RI      

                     Report Code 3-3 as of  3:45 pm 11-02-95
                     AID                              HAL 10.4