Sunday Racing Schedule -- Dad Vail Regatta

Sunday Racing Schedule -- Dad Vail Regatta

Post by Dad Vail Regatt » Sun, 10 May 1998 04:00:00

The lane assignments for possible Sunday racing at the Dad Vail Regatta
are listed below.

Please be advised that this schedule is contingent upon the Regatta
receiving permission from the Pennsylvania Fish and Game Commission and
the Fairmount Park Commission, the entities responsible for Saturday's
cancellation. The DVROC will meet with PFGC and FPC tomorrow morning at
8:00 AM to assess the Schuylkill River conditions and evaluate racing
possibilities.

Thanks to all for their patience, and good luck to all racing
(hopefully) tomorrow.

Greg Doyle
Dad Vail Webmaster

---------------------------------------
Dad Vail Regatta - Sunday, May 10, 1998

Lane Assignments

9:00 AM
Womens Varsity Heavyweight 4
Heat #1
1,Drake
2,Trent
3,LaSalle
4,Northwestern
5,Florida Tech

9:10 AM
Womens Varsity Heavyweight 4
Heat #2
1,Binghamton
2,Fordham
3,Savannah
4,St. Josephs
5,Jacksonville

9:20 AM
Mens F/N 4
Heat #1
1,Northwestern
2,Minnesota
3,Villanova
4,Cent. Florida

9:30 AM
Mens F/N 4
Heat #2
1,Western Ontario
2,Penn State
3,Temple
4,Florida Tech
5,Pittsburgh

9:40 AM
Womens Heavyweight F/N 8
Heat #1
2,LaSalle
3,Purdue
4,Northwestern

9:50 AM
Womens Heavyweight F/N 8
Heat #2
2,Jacksonville
3,St. Josephs
4,Rhode Island
5,Minnesota

10:00 AM
Womens Pair w/o
Heat #1
2,North Carolina
3,Central Florida
4,Richard Stockton
5,Pittsburg

10:10 AM
Womens Pair w/o
Heat #2
2,Marietta
3,Florida Tech
4,American Univ
5,Grand Valley

10:20 AM
Mens Varsity Heavyweight 4
Heat #1
1,Penn State
2,Minnesota
3,Jacksonville
4,Central Florida
5,Dayton

10:30 AM
Mens Varsity Heavyweight 4
Heat #2
2,Loyola
3,Florida Tech
4,Dowling
5,WPI

10:40 AM
Mens Varsity Lightweight 8
Heat #1
1,LaSalle
2,Georgia Tech
3,Florida Tech
4,Minnesota
5,Univ. of Florida

10:50 AM
Mens Varsity Lightweight 8
Heat #2
2,Villanova
3,British Columbia
4,Northwestern
5,Pittsburg

11:00 AM
Womens Varsity 8
Heat #1
2,Marietta
3,Villanova
4,Western Ontario
5,Drexel

11:10 AM
Womens Varsity 8
Heat #2
2,Central Florida
3,Purdue
4,Temple
5,Minnesota

11:20 AM
Mens Varsity 8
Heat #1
2,St. Joes
3,Temple
4,Rhode Island
5,Grand Valley

11:30 AM
Mens Varsity 8
Heat #2
2,Purdue
3,Wichita State
4,Marietta
5,Drexel

12:30 PM
Womens Varsity Heavyweight 4
Grand Final
--lane assignments determined by heat results--

12:40 PM
Womens F/N 4
Grand Final
1,Penn State
2,Villanova
3,Marietta
4,John Carol
5,Central Florida
6,Grand Valley

12:50 PM
Mens Heavyweight F/N 8
Grand Final
2,Purdue
3,Savannah
4,Florida
5,Drexel

1:00 PM
Mens Pair w/o
Grand Final
2,Florida Tech
3,Stockton
4,Georgia Tech
5,Western Ontario

1:10 PM
Womens JV 8
Grand Final
2,Villanova
3,Temple
4,Purdue
5,Drexel

1:20 PM
Mens Varsity Lightweight 4
Grand Final
2,Purdue
3,Grand Valley
4,UTC
5,Georgia Tech

1:30 PM
Womens Varsity Lightweight 4
Grand Final
2,Loyola
3,St Joes
4,Northwestern
5,UTC

1:40 PM
Womens Varsity Lightweight 8
Grand Final
1,UCF
2,St. Joes
3,Villanova
4,Grand Valley
5,Washington Univ.

1:50 PM
Womens Lightweight F/N 8
Grand Final
3,Villanova
4,Florida

2:00 PM
Mens F/N 4
Grand Final
--lane assignments determined by heat results--

2:10 PM
Womens Heavyweight F/N 8
Grand Final
--lane assignments determined by heat results--

2:20 PM
Womens Pair w/o
Grand Final
--lane assignments determined by heat results--

2:30 PM
Mens Varsity Heavyweight 4
Grand Final
--lane assignments determined by heat results--

2:40 PM
Mens Varsity Lightweight 8
Grand Final
--lane assignments determined by heat results

2:50 PM
Mens Lightweight F/N 8
Grand Final
1,Villlanova
2,SUNY Maritime
3,UCF
4,JohnCarroll
5,Fordham

3:00 PM
Mens JV 8
Grand Final
1,St Joes
2,Temple
3,Purdue
4,Drexel
5,Marrietta
6,Villanova

3:10 PM
Womens Varsity Heavyweight 8
Grand Final
--lane assignments determined by heat results--

3:20 PM
Mens Varsity Heavyweight 8
Grand Final
--lane assignments determined by heat results--