NW Junior Regionals Results - Day 1

NW Junior Regionals Results - Day 1

Post by James A. Hilsentege » Mon, 22 May 1995 04:00:00

1995 USRowing NW Junior Regional Championships
at Vancouver Lake, Washington
2000 meters
Conditions: Sunny, Hot (by our standards) high 85, practically no
wind

WOMEN

VARSITY PAIR WITHOUT - 1, Oregon Rowing Unlimited(Sumner),
8:29.5. 2, Mt. Baker JC(Frost), 8:49.2. 3, Green Lake JC(Adison),
9:03.7. 4, Mt.Baker JC(Kenney), 9:12.0. 5, Victoria City
RC(Stewart), 9:17.5. 6, Lake Ewauna RC(Dorman), 10:00.1

VARSITY DOUBLE - 1, Victoria City RC, 8:15.3. 2, Green Lake JC,
8:22.8. 3, Oregon Rowing Unlimited, 8:28.2. 4, Lakeside School,
8:58.7. 5, Mt. Baker JC, 9:34.9.

NOVICE 8+ - 1, Oregon Rowing Unlimited, 7:38.4. 2, Everett
RA(Stepp), 7:39.2. 3, Everett RA(Scheele), 7:43.5. 4, Lakeside
School, 7:52.0. 5, Green Lake JC, 7:57.4. 6, Mt. Baker JC,
8:03.1.

NOVICE REC SINGLE - 1, Marriot, Green Lake JC, 11:54.45. 2,
Bader, Green Lake JC, 12:14.6. 3, Charlie Macintyre RC, 13:15.3.

VARSITY QUAD WITH - 1, Green Lake JC, 7:57.7. 2, Victoria City
RC, 8:03.1. 3, Mt.Baker JC, 8:08.6. 4, Green Lake JC, 8:30.4. 5,
Oregon Rowing Unlimited, 8:39.3. 6, Mt. baker JC, 9:00.0.

FLY/LIGHTWEIGHT SINGLE - 1, Mt. Baker JC, 11:31.5. 2, Moss Bay
Rc, 11:53.0.

JV NOVICE 8+ - 1, Oregon Rowing Unlimited, 8:08.6. 2, Everett
RA(milnes), 8:13.7. 3, Lakeside School, 8:16.5. 4, Everett
RA(Gibb), 8:21.9. 5, Green Lake JC, 8:55.8. 6, Commencement Bay
RC, 9:01.4. 7, Mt. Baker JC, 9:09.8.

JV LIGHTWEIGHT 4+ - 1, Green Lake JC, 9:29.1. 2, Everett RA,
10:00.2.

LIGHTWEIGHT 4+ - 1, Green Lake JC, 8:43.2. 2, Holy Names Academy,
8:44.5. 3, Green Lake JC(Adolphson), 8:50.4. 4, Mt. Baker JC,
8:55.7. 5, Lakeside School, 9:22.8.

JV NOVICE 4+ - 1, Oregon Rowing Unlimited(Freeze), 9:08.7. 2, Mt.
Baker JC(Mulroy), 9:23.7. 3, Lakeside School, 9:24.2. 4, Oregon
Rowing Unlimted(Torres), 9:53.7. 5, Green Lake JC, 9:54.2. 6, Mt.
Baker JC(Clothier), 10:37.7.

NOVICE 4+ - 1, Victoria City RC, 8:32.6. 2, Oregon Rowing
Unlimited, 8:33.3. 3, Mt. Baker JC, 8:36.2. 4, Everett RA(Stepp),
8:54.7. 5, Everett RA(Henderson), 8:56.8. 6, Lakeside School,
9:04.2.

LIGHTWEIGHT 8+ - 1, Lakeside School, 7:51.4. 2, Green Lake JC,
7:58.2. 3, Mt. Baker JC, 8:06.5. 4, Holy Names Academy, 8:15.4.
5, Everett RA, 8:36.7.

JV LIGHTWEIGHT 8+ - 1, Green Lake JC, 8:30.4. 2, Everett RA,
8:34.6. 3, Commencement Bay RC, 8:48.8. 4, Mt. Baker JC, 8:55.2.

HIGH SCHOOL NOVICE 8+ - 1, Lakeside School, 7:55.9. 2, Everett
RA(Findlay), 8:08.6. 3, Everett RA(Moll), 8:11.5. 4, Bellarmine
Prep, 8:13.1. 5, Holy Names Academy, 8:21.4. 6, Bellarmine Prep,
8:55.6. 7, Mt. baker JC, 9:16.9.

MEN

VARSITY 8+ - 1, Victoria City RC, 6:21.8. 2, Green Lake JC,
6:25.7. 3, Lakeside School, 8:35.2. 4, Mt. Baker JC, 6:35.7. 5,
Everett RA, 6:37.8. 6, Vancouver (BC) college, 6:54.4
(Green Lake JC & Lakeside School earn invitations to Youth
Invitational Championship, Cincinnati, OH June 9-10)

VARSITY 4+ - 1, Green Lake JC(Revelle), 7:02.0. 2, Victoria City
RC, 7:06.7. 3, Oregon Rowing Unlimited(Eidson), 7:07.5. 4, Green
Lake JC(Stimson), 7:14.3. 5, Everett RA, 7:26.0. 6, Oregon Rowing
Unlimited(Drals), 7:29.0.
(Green Lake JC(Revelle) & Oregon Rowing Unlimted(Eidson) earn
invitations to Youth Invitational Championship, Cincinnati, OH,
June 9-10)

BANTAM 4+ - 1, Mt. Baker JC, 7:53.1. 2, Green Lake JC(Collins),
8:08.0. 3, Lakeside School, 8:08.5. 4, Green Lake JC(Engle),
8:31.0.

VARSITY SINGLE - 1, Calder, Victoria City RC, 7:40.0. 2, Revelle,
Green Lake JC, 8:07.5. 3, Jagger, Vancouver (BC) College, 8:18.4.
4, Hansen, Everett RA, 8:26.6. 5, Dryden, Oregon Rowing
Unlimited, 8:57.7. 6, Bernstein, Moss bay RC, 9:07.5.

NOVICE QUAD WITH - 1, Oregon Rowing Unlimited, 7:33.1. 2, Lake
Ewauna RC, 7:54.5. 3, Everett RA, 8:03.0. 4, Mt. baker JC(Mouer),
8:08.0. 5, The Bush School, 8:13.4. 6, Mt. Baker JC(Day), 8:16.1.
7, Moss Bay RC, 9:13.0.

JV 8+ - 1, Green Lake JC, 6:40.5. 2, Mt. baker JC, 6:41.3. 3,
Victoria City RC, 7:00.0. 4, South Eugene HS, 7:03.3. 5, Lakeside
School, 7:15.6. 6, Vancouver (BC) College, 7:21.2.

LIGHTWEIGHT PAIR WITHOUT - 1, Green Lake JC(Beard), 8:31.2. 2,
Oregon Rowing Unlimited(Dowell), 8:34.8. 3, Green Lake
JC(Rossen), 8:38.9.

NOVICE SINGLE - 1, Graham, Victoria City RC, 8:54.5. 2,
Steingard, Victoria City RC, 9:05.7. 3, Shinneman, Moss Bay RC,
9:28.3. 4, Rust, Lake Ewauna RC, 10:21.5. 5, Babbitt, Green lake
JC, 10:24.1. 6, Bender, Mt. baker JC, 10:32.1.

LIGHTWEIGHT DOUBLE - 1, Everett RA(Petrella), 7:38.9. 2, Oregon
Rowing Unlimited(Ellis), 7:47.0. 3, Green Lake JC(McGee), 7:57.6.
4, Green Lake JC(Collins), 8:00.8. 5, Vancouver (BC) College,
8:01.9. 6, Lakeside School, 8:19.6.

HIGH SCHOOL 4+ - 1, Lakeside School, 7:52.2. 2, South Eugene HS,
8:22.3.

JV 4+ - 1, Mt. Baker JC(Humphries), 7:26.6. 2, Vancouver (BC)
College, 7:30.4. 3, Green Lake JC(Zapata), 7:33.4. 4, Green Lake
JC(Lamp), 7:34.9. 5, Victoria City RC, 7:46.2. 6, Mt. Baker
JC(Cheung), 8:21.7.

NOVICE DOUBLE - 1, Charley Mcintyre RC, 7:53.4. 2, Lake Ewauna
RC, 8:28.8. 3, Green Lake JC(Babbitt), 8:35.1. 4, Green Lake
JC(Boyer), 8:43.0. 5, Mt. baker JC, 8:43.5. 6, Moss Bay RC,
9:06.6.

LIGHTWEIGHT SINGLE - 1, Kerr, Victoria City RC, 8:13.3. 2,
Collins, Green Lake JC, 8:36.1. 3, Petrella, Everett RA, 8:37.1.
4, Biggar, Vancouver (BC) College, 8:52.4. 5, Swanson, Lakeside
School, 8:56.8. 6, Wolfendale, The Busch School, 9:10.8.

HIGH SCHOOL 8+ - 1, Vancouver (BC) College, 6:54.8. 2, lakeside
School, 6:56.2. 3, South Eugene HS, 7:00.3. 4, Bellarmine Prep,
7:39.1.