WOO: Outlaws' Preliminary at Terre Haute, Results 2000-05-12/13

WOO: Outlaws' Preliminary at Terre Haute, Results 2000-05-12/13

Post by motorsport.co » Tue, 16 May 2000 04:00:00

                2000 Pennzoil World of Outlaws Series
                            Winged Thunder
              Terre Haute Action Track, Terre Haute, IN
                 Friday, May 12, Preliminary Program
    Vivarin qualifications:  1. Mark Kinser, Kinser 5M, 16.604; 2.
Joey Saldana, Saldana 17, 16.710; 3. Daryn Pittman, Pittman 3, 16.715;
4. Sammy Swindell, Swindell 1, 16.726; 5. Tyler Walker, Millennium
Racing V12, 16.803; 6. Brad Furr, Furr 2F, 16.829; 7. Donny Schatz,
Schatz 15, 16.851; 8. Stevie Smith, Smith 19, 16.861; 9. P.J. Chesson,
Chesson 76, 16.883; 10. Randy Hannagan, Holbrook 8H, 16.941; 11.
Johnny Herrera, DOCC Motorsports 20, 16.958; 12. Brian Paulus, P&P
Motorsports 28, 16.959; 13. Jac Haudenschild, Elden 22, 17.040; 14.
Danny Lasoski, Roth 83, 17.056; 15. Craig Dollansky, Karavan Racing 7,
17.063; 16. Randy Kinser, Kinser 14, 17.068; 17. Steve Kinser, Kinser
11, 17.141; 18. Ricky Logan, Fastrax Racing 4, 17.157; 19. Paul
McMahan, Johnson U2, 17.166; 20. James Chesson, Chesson 22C, 17.188;
21. Lance Blevins, Blevins 21, 17.193; 22. Dean Jacobs, Holbrook 18,
17.196; 23. Shane Stewart, Holbrook 9H, 17.262; 24. Kraig Kinser,
Kinser 11K, 17.272; 25. Danny Wood, Woodburn 21W, 17.275; 26. Jason
Meyers, Carter 14M, 17.396; 27. Bob Burkle, Burkle 21B, 17.420; 28.
Tim Shaffer, Helm 11H, 17.464; 29. Ronald Laney, Laney 52, 17.565; 30.
Billy Wilburn, Wilburn 0, 17.568; 31. Bob Bennett, Mickle 3B, 17.766;
32. Tim Engler, Engler 73, 17.770; 33. Blake Feese, Feese 1F, 17.801;
34. Brian Carlson, Carlson 18C, 18.170; 35. Adam Schmidt, Schmidt 12,
18.181; 36. Kevin Atkins, Miller 4M, 18.250; 37. Jared Fox, Fox 56,
18.290; 38. Curt Trainer, Trainer 29, 18.416; 39. Troy Leonard,
Leonard 91, 18.559; 40. Mark Grabill, Grabill 50, 21.841; 41. Dale
Blaney, DB Racing 93, no time; 42. Jeff Shepard, Double L Racing 4J,
no time; 43. Andy Hillenburg, Hillenburg 2, no time; 44. Brooke
Tatnell, Parsons 6, no time; 45. J.C. Sulawske, Hobgood 12J, no time;
46. Greg Hodnett, Millennium Racing V12x, no time.
    First NAPA AUTO PARTS Heat Race (eight laps):  1. Tyler Walker, 2.
P.J. Chesson, 3. Mark Kinser, 4. James Chesson, 5. Shane Stewart, 6.
Jason Meyers, 7. Ronald Laney, 8. Dale Blaney, 9. Blake Feese, 10.
Jared Fox, 11. Randy Kinser. (first five qualified for the First
CHANNELLOCK Dash)
    Second NAPA AUTO PARTS Heat Race (eight laps):  1. Brad Furr, 2.
Steve Kinser, 3. Jac Haudenschild, 4. Joey Saldana, 5. Randy Hannagan,
6. Lance Blevins, 7. Billy Wilburn, 8. Bob Burkle, 9. Kraig Kinser,
10. Brian Carlson, 11. Curt Trainer. (first five qualified for the
Second CHANNELLOCK Dash)
    Third NAPA AUTO PARTS Heat Race (eight laps):  1. Johnny Herrera,
2. Danny Lasoski, 3. Daryn Pittman, 4. Donny Schatz, 5. Ricky Logan,
6. Jeff Shepard, 7. Danny Wood, 8. Dean Jacobs, 9. Adam Schmidt, 10.
Bob Bennett, 11. Troy Leonard. (first five qualified for the First
CHANNELLOCK Dash)
    Fourth NAPA AUTO PARTS Heat Race (eight laps):  1. Sammy Swindell,
2. Stevie Smith, 3. Brian Paulus, 4. Paul McMahan, 5. Craig Dollansky,
6. Brooke Tatnell, 7. Tim Shaffer, 8. Andy Hillenburg, 9. Tim Engler,
10. J.C. Sulawske, 11. Kevin Atkins, 12. Mark Grabill. (first five
qualified for the First CHANNELLOCK Dash)
    First CHANNELLOCK Dash (eight laps):  1. Johnny Herrera. 2. P.J.
Chesson, 3. Tyler Walker, 4. Danny Lasoski, 5. Mark Kinser, 6. Daryn
Pittman, 7. Donny Schatz, 8. James Chesson, 9. Ricky Logan, 10. Shane
Stewart. (first six qualified for first six inside rows in the
Preliminary Feature)
    Second CHANNELLOCK Dash (eight laps):  1. Stevie Smith, 2. Sammy
Swindell, 3. Steve Kinser, 4. Brian Paulus, 5. Jac Haudenschild, 6.
Paul McMahan, 7. Joey Saldana, 8. Brad Furr, 9. Randy Hannagan, 10.
Craig Dollansky. (first six qualified for first six outside rows in
the Preliminary Feature)
    C Feature (eight laps):  1. Bob Bennett, 2. Tim Engler, 3. Blake
Feese ($100); 4. J.C. Sulawske ($80); 5. Adam Schmidt ($60); 6. Brian
Carlson ($50); 7. Troy Leonard ($40); 8. Kevin Atkins ($30); 9. Jared
Fox ($25); 10. Curt Trainer ($25); 11. Mark Grabill ($25). (first two
qualified for the "B" Feature)
    B Feature (12 laps):  1. Dale Blaney, 2. Jeff Shepard, 3. Andy
Hillenburg, 4. Brooke Tatnell, 5. Tim Shaffer ($150); 6. Lance Blevins
($125); 7. Ronald Laney ($100); 8. Randy Kinser ($75); 9. Danny Wood
($60); 10. Bob Burkle ($50); 11. Kraig Kinser ($40); 12. Bob Bennett
($60); 13. Dean Jacobs ($40); 14. Tim Engler ($60); 15. Jason Meyers
($40). (first four qualified for the Preliminary Feature)
    Preliminary Feature (20 laps):  1. Steve Kinser ($5,000); 2. Sammy
Swindell ($3,000); 3. Joey Saldana ($1,800); 4. Brian Paulus ($1,600);
5. Jac Haudenschild ($1,400); 6. Craig Dollansky ($1,300); 7. Paul
McMahan ($1,250); 8. Andy Hillenburg ($1,220); 9. Mark Kinser
($1,100); 10. Randy Hannagan ($1,050); 11. Jeff Shepard ($1,045); 12.
Dale Blaney ($1,020); 13. Johnny Herrera ($900); 14. Ricky Logan
($700); 15. Danny Lasoski ($600); 16. Daryn Pittman ($550); 17. Brad
Furr ($500); 18. Brooke Tatnell ($520); 19. James Chesson ($500); 20.
Donny Schatz ($500); 21. Shane Stewart ($500); 22. P.J. Chesson
($500); 23. Tyler Walker ($500); 24. Stevie Smith ($500).
        Lap leaders:  Sammy Swindell 1-12, Steve Kinser 13-20
             Vivarin Fast-Time Award winner:  Mark Kinser
                                 WoO