BIKE/AMA: Championship Cup Series Daytona Friday results

BIKE/AMA: Championship Cup Series Daytona Friday results

Post by pr.. » Sun, 03 Mar 2002 11:58:51

Friday's Results
Amateur GTO
1. Robert Kruger, Montreal, Canada, Suzuki 1000; 2. Jeff Walker,
Marshallville, Ga., Suzuki 750; 3. Leonard Santangelo, Kinnelon, N.J.,
Suzuki 750; 4. Ralph Fernandez, Miami, Fla., Suzuki 750; 5. Scott
Cunningham, West Palm Beach, Fla., Ducati 996.

Expert GT Lights
1. Steve Keener, Sterling, Va., Suzuki 650; 2. James Monson, Appleton,
Wis., Aprilia 316; 3. Tim Hall, Tampa, Fla., Suzuki; 4. Aaron Risinger,
Chicago, Ill, Aprilia 250; 5. Brian Kcraget, Danville, Va., Aprilia 250.

Amateur GT Lights
1. Alex Ferreira, Winter Park, Fla., Suzuki 650; 2. Darren Danilowicz,
Warrington, Penn., Suzuki 650; 3. Gregory Moon, Milwaukee, Wis., Honda
700; 4. Tom Holley, Ann Arbor, Mich., Suzuki 650; 5. Shannon Santoni,
Midlothian, Va., Suzuki 650.

Akrapovic Amateur GTU
1. Nathan Kern, Mount Laurel, N.J., Suzuki 600; 2. Jeff Walker,
Marshallville, Ga., Suzuki 600; 3. Scott Cunningham, Orlando, Fla.,
Yamaha 600; 4. Jorge Arana, Oviedo, Fla., Yamaha 600; 5. Leonard
Santangelo, Kinnelon, N.J., Suzuki 600.

Expert GTU
1. Scott Greenwood, Dunbarton, N.H., Suzuki 600; 2. Josh Hayes, Gulfport,
Miss., Suzuki 600; 3. Jason DiSalvo, Stafford, N.Y., Honda 250; 4.
Michael Barnes, Boca Raton, Fla., Suzuki 600; 5. Larry Pegram, Baltimore,
Ohio.

GP Singles
1. Brian Kcraget, Danville, Va., Honda 125; 2. Darrin Mitchell, Bellevue,
Nev., Honda 125; 3. Steve Genter, Fayetteville, N.C., Honda 125; 4. Dale
Greenwood Jr., Manchester, N.H., Honda 125; 5. Steve Wenner, Pompano
Beach, Fla., Honda 125.

SuperSingles
1. Elliot Burgess, Hampshire, United Kingdom, Muz 760; 2. Jerry Wood,
Prospect, Maine, Ducati 570; 3. Gary Cotterell, Ducati 720; 4. Herbert
Robinson, Middlesbrough, United Kingdom, BMW; 5. Clive Chitty, Baldock,
United Kingdom.

Ultra-Lightweight Sportsman
1. Harry Barlow, Cocoa, Fla., Yamaha 250; 2. David Roe, Cocoa, Fla.,
Yamaha 250; Duane Francis, Pompano Beach, Fla.


Hermersmann, Oak Creek, Wis., Suzuki 750; 3. Darren Luck, Bonita Springs,
Fla., Suzuki 750; 4. Chris Ulrich, Lake Elsinore, Calif., Suzuki 750; 5.
Anthony Fania, Frenchtown, N.J., Suzuki 750.

Expert Lightweight Supersport
1. David Yaakov, Rockville, Md., Suzuki 650; 2. R. Tood Keesee, Palm Bay,
Fla., Suzuki 650; 3. Erick Maillard, Ft. Lauderdale, Fla., Suzuki 650; 4.
Brian Suffridge, Maynardville, Tenn., Suzuki 650; 5. John Linder, Tampa,
Fla., Suzuki 650.

Amateur Lightweight Supersport
1. Alex Ferreira, Winter Park, Fla., Suzuki 650; 2. Tom Holley, Ann
Arbor, Mich., Suzuki 650; 3. Shannon Santoni, Midlothian, Va., Suzuki
650; 4. Darren Danilowicz, Warrnington, Penn., Suzuki 650; 5. Terry
Walker, Naples, Fla., Suzuki 650.

Expert Lightweight Sportsman
1. E. Cary Pigman, Avon Park, Fla., Lav 668; 2. Paul Conley, Acton,
Mass., MZ 720; 3. Trey Godwin, Fayetteville, N.C., Kawasaki 500.

Amateur Lightweight Sportsman
1. Jacquelyn Halpa, Veazie, Maine, Kawasaki 500; 2. Duane Francis,
Pompano Beach, Fla., Kawasaki 500.

Expert Middleweight Sportsman
1. James Monson, Appleton, Wis., Aprilia 316; 2. Arthur Wagner,
Bloomingburg, N.Y., Honda 600; 3. Brian Salazar, Chicago, Ill., Aprilia
250; 4. Bob Close, Oswego, N.Y., Ducati 750; 5. Charles Burnett, Las
Vegas, Nev., Honda 650.

Amateur Middleweight Sportsman
1. Gregory Moon, Milwaukee, Wis., Honda 700; 2. Jay Carpentier, Troy,
N.H., Aprilia 250; 3. Bruce Kahlhamer, Wild Rose, Wis., Aprilia 316; 4.
MacAllister Griffiths, Ormond Beach, Fla., Aprilia 250; 5. James Martin,
Alexandria, Va., Aprilia 250.

Amateur Middleweight Supersport
1. Nathan Kern, Mount Laurel, N.J., Suzuki 600; 2. Scott Cunningham,
Orlando, Fla., Yamaha 600; 3. Chris Tardieu, Orlando, Fla., Suzuki 600;
4. Jeff Walker, Marshallville, Ga., Suzuki 600; 5. Leonard Santangelo,
Kinnelon, N.J., Suzuki 600.

-dis-

---
http://www.motorsport.com -- your source for motorsport news on the Internet